Andrzej Poczobut jest jednym z tegorocznych zdobywców prestiżowej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello. Wśród laureatów znaleźli się także polski dziennikarz Marcin Żyła oraz organizacja Familias Unidas por Nuestros Desaparecidos en Jalisco (FUNDEJ) z Meksyku.

Wczoraj w krakowskiej Willi Decjusza odbyła się uroczysta Gala, podczas której po raz dwudziesty wręczono Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata działające na rzecz pokoju, praw człowieka oraz dialogu religii i kultur. W pracach Kapituły udział wzięli przedstawiciele: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministerstw Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Krakowa, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Wydawnictwa ZNAK, Fundatorów i Inicjatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Nagrodę honorową przyznano dziennikarzowi i działaczowi mniejszości polskiej na Białorusi, Andrzejowi Poczobutowi. Dyrektor Departamentu NZ i Praw Człowieka z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Radomski bez wahania określił postawę Andrzeja Poczobuta jako heroiczną.

„Mógł wyjść z więzienia, bo proponowano mu wolność w zamian za zwrócenie się do dyktatora z prośbą o ułaskawienie. Trzykrotnie odrzucał takie propozycje. Płaci za tą ogromną cenę, ale jak pisał w liście do swojej żony Oksany: Nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy, jak mamy żyć w tych czasach” – mówił Radomski w swojej laudacji. Radomski zaznaczył jednocześnie, że przyznanie wyróżnienia opozycjoniście to nie tylko docenienie działalności Andrzeja Poczobuta, ale także wszystkich tych, którzy są więźniami reżimu Łukaszenki. „Wysyłamy w ten sposób silny sygnał, że pamiętamy o nich. Że świat się o nich upomina. Że mamy nadzieję, że pan Andrzej Poczobut, więźniowie reżimu i całe społeczeństwo białoruskie będą mogli w przyszłości żyć w kraju wolnym i demokratycznym” – mówił Radomski.

Wyróżnienie dostał również Marcin Żyła, polski dziennikarz odnoszący się w swoich tekstach do praw człowieka, pomocy humanitarnej i kondycji współczesnej Europy. Innym laureatem jest organizacja Familias Unidas por Nuestros Desaparecidos en Jalisco (FUNDEJ), której misją jest poszukiwanie osób zaginionych w stanie Jalisco w Meksyku.

Źródło: wb24.org, polskieradio.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)