Dyplomaci z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii odwiedzili podmińskie uroczysko Kuropaty, oddając hołd pamięci ofiarom stalinowskich represji.

“Aby uczcić Dziady, dzień pamięci o przodkach, dyplomaci z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii przebywający w Mińsku, zgodnie z trzydziestoletnią tradycją, złożyli wizytę w Kuropatach, aby oddać hołd niezliczonym ofiarom totalitaryzmu” – czytamy w komunikacie przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Mińsku.

W komunikacie podkreślono także znaczenie ludowego memoriału.

“Jako ludowy memoriał, Kuropaty są świadectwem niestrudzonej pracy wielu odważnych Białorusinów, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem w ochronę godności ofiar i narodowej pamięci historycznej w tych niełatwych czasach. Mamy nadzieję i modlimy się, aby lekcje historii zostały przyswojone” – dodano w przedstawicielstwie.

Noc z 29 na 30 października 1937 roku stała się jedną z najbardziej tragicznych i mrocznych dat w historii Białorusi XX wieku. W tę noc sowieccy oprawcy rozstrzelali ponad 100 białoruskich przedstawicieli nauki, kultury, sztuki i literatury. Jak co roku, w tym dniu organizowana jest akcja pod symboliczną nazwą “Noc rozstrzelanych poetów”, upamiętniająca wybitnych twórców, którzy padli ofiarą zbrodniczego reżimu.

Źródło: wb24.org/reform.by

Fot. Przedstawicielstwo UE na Białorusi

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)