Unikatowe karty do gry z Grodna zostały sprzedane w Polsce na aukcji, która odbyła się wieczorem 30 października na stronie Allegro.pl. Licytowało je prawie 30 osób. Jak donosi portal Most, podczas aukcji ich wartość wzrosła ponad pięciokrotnie.

Kto kupił karty – nie wiadomo. Na polskiej aukcji końcowa cena wyjątkowej kolekcji wyniosła 799,5 zł. (około 190 dolarów). Licytacja rozpoczęła się od 150 złotych. W szczytowym momencie aukcji o unikalną talie kart walczyło 29 osób. Karty zostały wyprodukowane w Grodnie w okresie międzywojennym w Pierwszej Krajowej Fabryce Kart Do Gry. Autentyczność kart potwierdza fabryczna pieczątka na asie kier i napis na szaliku jednego z waletów. Obecnie nawet w Grodnie trudno znaleźć podobną talię kart.

Karty do gry były produkowane w grodzieńskiej fabryce w latach 20-30 ubiegłego wieku i cieszyły się dużą popularnością w całym kraju. W II Rzeczypospolitej miłośnicy gier hazardowych często korzystali z tych kart. Technika druku w fabryce opierała się na standardach i metodach ustalonych w XVIII wieku przez Antoniego Tyzenhauza w Grodnie. Karty do gry cieszyły się uznaniem ze względu na ich jakość, estetykę, unikalność i różnorodność wzorów.

Legenda grodzieńskiej fabryki Łapinów

W połowie XIX wieku w Grodnie zaczęły się pojawiać przedsiębiorstwa o nietypowej nazwie – typolitografie, które między innymi oferowały usługi drukowania litografii. W 1879 roku przedstawiciele zamożnej mieszczańskiej rodziny Łapinów założyli swoją pierwszą typolitografię. Drukowano tam kolorowe etykiety, reklamy i paczki do papierosów.

Budynek przy ulicy Aleksandrowskiej (teraz Budionnego, 56), gdzie od 1923 r. funkcjonowała Pierwsza Krajowa Fabryka Kart Do Gry (fot. z kolekcji Feliksa Woroszylskiego)

W 1923 roku bracia Aleksander i Abraham Łapinowie rozszerzyli swoją działalność i rozpoczęli produkcję kart do gry. Od tego roku ich przedsiębiorstwo nosiło nazwę Pierwsza Krajowa Fabryka Kart do Gry. Karty były wysokiej jakości, wykorzystywano ich do gry w skata, pokera, wista… Fabryka Łapinów produkowała wiele różnych kart, do przykładu najbardziej popularne w Polsce do końca XVII w. a teraz prawie zapomniane karty typu niemieckiego (czy pruskiego). Drukowano również karty tzw. ludowe, reńskie, a także powstała unikalna talia z królami Rzeczypospolitej.

Karty Łapinów z kolekcji Aleksandra Milinkiewicza (fot. Rusłan Kulewicz)

Historia z grodzieńskimi kartami do gry zakończyła się tuż po II wojnie światowej. W fabryce zaczęto drukować sowieckie plakaty agitacyjne. Później prace grodzieńskiej drukarni zostały całkowicie wstrzymane, a budynek fabryki przez długi czas stał opuszczony.

Wb24.org na podst. mostmedia.io, grodno-museum.by

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)