Fundacja Młode Kresy oraz białoruska młodzieżowa organizacja „Ruch” zapraszają Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Litwinów oraz Łotyszy do wspólnego uczestnictwa w największej patriotycznej manifestacji w Europie – Marszu Niepodległości. W ramach tego wydarzenia, organizatorzy proponują stworzenie Bloku Międzymorza, inicjatywy mającej na celu podkreślić nie tylko pamięć o wspólnej historii, ale i nadzieję na wspólną przyszłość, co wyraża hasło inicjatywy: „Międzymorze – wspólna przeszłość, wspólna przyszłość!”.

Ta wielonarodowa kolumna ma stanowić przypomnienie o historycznej unii, która przez wieki łączyła nasze narody, tworząc przestrzeń polityczną, gospodarczą i kulturową, gdzie wzajemne wpływy kształtowały nasze tożsamości. Współcześnie, kiedy ulegają one rozmyciu pod wpływem globalizacji, a narody Europy Wschodniej mierzą się z zagrożeniem ze strony rosyjskiego imperializmu, przesłanie solidarności i jedności jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

„Poprzez tę inicjatywę chcemy pokazać, że pomimo trudnych czasów pamiętamy o historycznym dziedzictwie naszych narodów. To, że pójdziemy razem w marszu, jest również dowodem, że jedność między naszymi narodami jest jedyną drogą do rozwoju i niezależności zarówno od Wschodu, jak i Zachodu” – powiedział nam lider białoruskiej młodzieżowej organizacji „Ruch” Jan Rudzik.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez ‡ Р У Х ‡ (@ruchbelnac)

„Wspólny udział w Marszu Niepodległości może przyczynić się do pokonywania pewnych barier w dialogu na temat historii, kultury i przyszłości narodów zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą Obojga Narodów” – powiedział wiceprezes Fundacji Młode Kresy Władysław Boradyn.

„Jest to również okazja do pokazania, że patriotyzm może być siłą łączącą ludzi, a nie dzielącą, i że miłość do własnego kraju może iść w parze z otwartością na świat i inne narody. Marsz Niepodległości może być więc platformą dla pokojowego wyrażania przekonań i manifestowania wspólnych wartości takich jak wolność, suwerenność i tożsamość narodowa” – dodał wiceprezes fundacji.

Zbiórka odbędzie się o godzinie 13:30, przy wejściu do stacji metra Centrum, znanym mieszkańcom Warszawy jako „Patelnia”.

Organizatorzy zachęcają do przyniesienia ze sobą flag narodowych, transparentów oraz innych symboli narodowych i kulturowych.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)