Miasto stołeczne Warszawa co roku przyznaje prestiżową nagrodę imienia Kazimierza Moczarskiego w dziedzinie historii. Spośród 104 dzieł zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu, komisja sędziowska wyłoniła dziesięciu finalistów. W gronie tym znalazła się publikacja pt. “Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”, którą napisał Sławomir Łotysz, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Książka “Pińskie błota” jest pierwszą monografią z dziejów II RP, którą napisano świadomie z perspektywy środowiskowej.
„O Polesiu na ogół pisano tak, jakby niczym nie różniło się od innych krain. A przecież wszystko tam wyglądało inaczej – siano zbierano, stojąc po kolana w błocie, na pińskim targu handlowano wprost z łodzi, a centralna część Polesia na kilka miesięcy w roku zamieniała się w śródlądowe morze. Sławomir Łotysz podjął próbę przepisania międzywojennej historii tej krainy, za punkt wyjścia przyjmując wszechobecne tam mokradła…” – сzytamy w adnotacji do książki.
Książkę chwali się za to, że mimo jej naukowego charakteru, jest napisana żywym i bogatym eseistycznym językiem, dzięki czemu wciąga czytelnika już od pierwszej strony i do ostatniej stanowi pasjonującą lekturę.
Poleszucy żyli „życiem nie swoim, lecz swoich błot, borów i bagien”… O Pińskich błotach w historycznej odsłonie Dobrych książek @JDruzynska rozmawia z autorem książki Sławomirem Łotyszem. Wtorek, 11 października, g.17.
Słuchaj Radia Kraków Kultura: https://t.co/BNlabnCesm pic.twitter.com/c41k5zuK9Q
— Radio Kraków (@RadioKrakow) October 11, 2022
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego to jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju. Jest ona wyrazem hołdu dla Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więzionego przez komunistów. Moczarski był autorem „Rozmów z katem”, niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.
Zwycięzca prestiżowego konkursu zostanie ogłoszony 26 listopada. Otrzyma on nagrodę pieniężną w wysokości około 12 tysięcy dolarów oraz statuetkę.
Źródło: wb24.org/instytutksiazki.pl/universitas.com.pl
Fot. Twitter.com/RadioKrakow