Przyszły kompleks mieszkaniowy przy ulicy Magistralnej, obok Polikliniki nr 5, zmienił nazwę. Aby ją wybrać, deweloper zorganizował konkurs, w wyniku którego wybrano nazwę „Bona” – na cześć królowej Bony Sforzy, która wywarła istotny wpływ na historię i rozwój Grodna. Przeciwko nazwie protestowała prorządowa aktywistka Bondariewa, która dostrzegła w niej prowokację. Ostatecznie, obiekt otrzymał nazwę “Mir” (pol. Pokój).

Konkurs na nazwę nowego kompleksu mieszkaniowego przy Magistralnej, przeprowadzony przez brzeską firmę “PObudowa” miał miejsce w maju 2023 roku. Wśród proponowanych opcji znalazły się nazwiska postaci historycznych związanych z Grodnem oraz „Bugorok”, „Magister” i tym podobne – zgodnie z nazwą ulicy, a także takie „piękne słowa” jak „Morel”, „Malediwy” czy „Prestiż”.

Deweloper zdecydował się na nazwę „Bona”. „W ten sposób zwracamy uwagę na ważną postać historyczną, która wywarła ogromny wpływ na rozwój Grodna” – skomentował swój wybór. Wcześniej ogłoszono, że autor wybranej nazwy otrzyma projekt dowolnego pokoju w prezencie.

Jednak już kilka dni później, tuż przed rezygnacją ze stanowiska byłego mera Grodna Mieczysława Goja, głośne niezadowolenie wyraziła prorządowa działaczka Olga Bondariewa. W nazwie „Bona” dostrzegła ona polskie wpływy i prowokację.

W Grodnie pojawi się dom królowej Bony 

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. domena publiczna

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)