Na aukcji wystawiono dawny budynek klasztoru karmelitów w Głębokiem z 1735 roku, zwrócił uwagę portal „Onliner”.

Budynek znajduje się na Placu 17 Września.

To dwupiętrowy budynek o powierzchni 1280 metrów kwadratowych, obecnie zakonserwowany. Zbudowany jest z cegły i stoi na fundamentach z kamienia polnego i cegły.

Jest to obiekt o wartości historyczno-kulturowej, więc sprzedający musi podpisać zobowiązanie ochronne. Nie później niż w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy nowy właściciel musi zwrócić się do Ministerstwa Kultury o zezwolenie na prace remontowo-restauracyjne.

Klasztor pokarmelicki w Głębokiem. Stan obecny (fot. Komitet “Witebskobłimuszczestwo”)

Wcześniej ogłoszono, że budynek klasztorny może być wykorzystany do działalności gospodarczej, w tym usług związanych z agroturystyką lub rzemiosłem. Kolejna aukcja odbędzie się 30 listopada.

Budynek został ponownie wystawiony na aukcję za cenę bazową, która na dziś wynosi zaledwie 37 rubli (47 zł).

Klasztor pokarmelicki w Głębokiem. Fotografia wykonana około 1930 roku przez Jana Bułhaka. (fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona)

Klasztor karmelitów bosych zamieniony na świątynię prawosławną. Początek XX wieku (fot. archivecarmel.pl)

Wejście na dziedziniec klasztoru. Początek XX wieku (fot. archivecarmel.pl)

Klasztor wraz z przylegającym kościołem został wzniesiony w roku 1735. Na przełomie wieków, podczas swojej wyprawy na Moskwę, zatrzymał się w nim Napoleon Bonaparte.

Po zamknięciu klasztoru w 1865 roku, dziesięć lat później kościół zamieniono na cerkiew prawosławną. W budynku klasztornym w różnych latach mieścił się pensjonat, biblioteka, szpital i magazyny. Do dzisiaj zachowało się tylko jedno skrzydło budynku, pozostałe dwa zostały rozebrane w 1892 roku.

Źródło: wb24.org/onliner.by

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)