W Wilnie odbył się wyjątkowy turniej piłkarski dla młodych talentów z polskich szkół. Turniej pod hasłem „Graj po polsku!” zgromadził zawodników z dziesięciu szkół z Wilna i Wileńszczyzny, ukazując siłę i ducha sportowej rywalizacji wśród polskiej młodzieży na Litwie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Młode Kresy, przy współpracy z Instytutem Rozwoju Języka Polskiego imienia Maksymiliana Marii Kolbego oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

W środę na zielonych boiskach Sportima Arena w Wilnie zawrzało od emocji i sportowej rywalizacji. Ponad 100 młodych zawodników w wieku 15-19 lat, reprezentujących dziesięć drużyn z dziewięciu szkół, udowodniło, jak ważną rolę odgrywa turniej w prezentowaniu ich sportowych umiejętności oraz nawiązywaniu nowych kontaktów. To wydarzenie stało się nie tylko przestrzenią do realizacji swoich sportowych aspiracji, ale także miejscem integracji i wspólnej radości.

Szczytem emocji był finał turnieju, w którym pierwsze miejsce z dumą zdobyła drużyna z Gimnazjum w Awiżeniach. Na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum imienia Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie, a brązowy medal przypadł drużynie z Gimnazjum imienia świętego Jana Pawła II w Wilnie. Zawodnicy zwycięskich drużyn zostali nagrodzeni trzydniową wycieczką do Polski.

Organizatorzy turnieju zwrócili uwagę, że jego głównym celem jest nie tylko zaszczepienie sportowej pasji w sercach polskiej i litewskiej młodzieży. Chodzi również o propagowanie zdrowego trybu życia, integrację polskiej społeczności na Litwie, oraz promocję i rozwój języka polskiego wśród młodych Polaków na Litwie. Dzięki sportowym zmaganiom, nauka języka ojczystego nabiera nowego, dynamicznego wymiaru.

Turniej „Graj po polsku!” w Wilnie to więcej niż tylko sportowe zmagania. To symbol jedności, siły naszej narodowej tożsamości i wspólnej pasji, która przekracza granice boiska, łącząc ludzi w duchu zdrowej rywalizacji i wzajemnego szacunku. To wydarzenie pokazuje, że sport może być potężnym narzędziem w budowaniu mostów między kulturami i narodami, a także w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)