Specjalny przedstawiciel MSZ Polski ds. współpracy z demokratycznymi siłami Białorusi oraz były ambasador Polski na Białorusi, Artur Michalski, przyłączył się do obchodów Dnia Solidarności z Białorusią, przypadającego na 12 listopada. Opublikował zdjęcie grobu Romana Bondarenki w trzecią rocznicę jego śmierci.

„Białorusini pragną mieć wolną ojczyznę. Wtrąca się ich do więzień, szukają schronienia za granicą przed prześladowaniami lub zamykają się w sobie ze strachu. Niektórzy, jak zamordowany 3 lata temu Roman Bondarenko, oddali życie za godność narodu. Ich poświęcenie nie pójdzie na marne” – napisał Michalski po białorusku na portalu społecznościowym X, dodając do postu hashtag #StandWithBelarus.

Roman Bondarenko został uprowadzony z Placu Przemian i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa 11 listopada 2020 roku. Zmarł w szpitalu dzień później wskutek odniesionych obrażeń. Śledztwo w sprawie jego zabójstwa wszczęto dopiero trzy miesiące po zdarzeniu. Ostatecznie Prokuratura Generalna zamknęła sprawę, argumentując, że nie jest możliwe ustalenie osób odpowiedzialnych za jego śmierć.

Śmierć Romana wywołała ogromne oburzenie wśród obywateli Białorusi. W całym kraju zorganizowano akcje upamiętniające białoruskiego bohatera, a na Placu Przemian, miejscu tragedii, powstał spontaniczny memoriał. 15 listopada 2020 roku odbył się marsz pamięci zabitych, który został brutalnie spacyfikowany przez siły bezpieczeństwa. Kilka godzin później doszło również do zniszczenia spontanicznego memoriału pamięci Romana.

Fot. gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)