Dzisiaj pułkownik Weronika Sebastianowicz, znana pod pseudonimem „Różyczka”, świętuje swoje 92. urodziny. Od 1944 roku walczyła w polskim podziemiu na Grodzieńszczyźnie. Po odwrocie wojsk niemieckich kontynuowała walkę z komunistycznym reżimem jako członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN).

Jej poświęcenie dla sprawy niepodległości Polski spotkało się z brutalną odpowiedzią władz komunistycznych. 7 kwietnia 1951 roku, po miesiącach ukrywania się, płk Sebastianowicz została aresztowana i poddana brutalnemu śledztwu. Została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. Wróciła z zesłania do Workuty w 1955 r.

Mimo tych ciężkich doświadczeń, płk Weronika Sebastianowicz nigdy nie zrezygnowała ze swoich ideałów. Po latach represji zaangażowała się w działalność na rzecz zachowania pamięci o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i jest wiceprezesem Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej została odznaczona w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziś, w dniu jej urodzin, składamy płk Weronice Sebastianowicz najserdeczniejsze życzenia zdrowia, siły oraz dalszej wytrwałości w tych niełatwych czasach. Jej życie i działalność są inspiracją dla nas wszystkich, przypominając o wartościach takich jak odwaga, poświęcenie i miłość do Ojczyzny. Dwieście lat, Pani Pułkownik!

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)