Dwutomowy zbiór wierszy znanego poety doby romantyzmu, Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, został uznany za ekstremistyczny. Wynika to z republikańskiej listy materiałów ekstremistycznych. Decyzję podjął sąd rejonowy w Żytkowiczach w obwodzie homelskim.

Chodzi o dwie publikacje. Na listę dodano wydanie z 2007 roku, opublikowane przez “Literaturę Piękną” ze wstępem autorstwa białoruskiego pisarza Jazepa Januszkiewicza, a także wydanie z 2008 roku – zawierają one wiersze „Wiatry wieją” i „Rozmowa starego dziadka”, które wcześniej uznano za ekstremistyczne.

Te wiersze weszły do kanonu literatury białoruskiej. Utwory napisane w czasie Powstania Styczniowego, nawołują do walki z rosyjskim imperium.

„Rozmowa starego dziadka” rozpoczyna się słowami napisanymi białoruską łacinką:

Ej, skażycie, dobry ludzi!

Szto heta na świecie budzie?

Czy Boh nie zmiłujetsia nad nami

I daść pahinuć pad Maskalami?

Wincenty Dunin-Marcinkiewicz uważany jest za polsko-białoruskiego poetę. Pisał w obu językach. Urodził się w 1808 r. w folwarku Paniuszkiewicze pod Bobrujskiem. Uważany za twórcę białoruskiego teatru. Opera Dunina – Marcinkiewicza “Sielanka”, do której muzykę ułożył Stanisław Moniuszko, jest uznawana za pierwszą operę białoruską. Interesował się kulturą i językiem warstwy chłopskiej Białorusi. Jego najwybitniejszymi dziełami są “Pińska szlachta” i “Hapon”.

Źródło: wb24.org/euroradio/belsat

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)