Irlandzki aktor Ryan McParland zagrał postać pochodzącego z Białorusi malarza Chaima Soutine’a w filmie Johnny’ego Deppa pod tytułem “Modi”. O tym opowiedział na swoim profilu na Instagramie.

Film wkrótce ma pojawić się na ekranach. Obraz opowiada o dwóch dniach z życia włoskiego malarza ekspresjonisty Amedeo Modiglianiego, które stały się dla niego przełomowe. Przeżywając kryzys, artysta decyduje się zakończyć karierę, a przyjaciele odwodzą go od podjęcia tej decyzji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ryan McParland (@ryanmcparland)

Podstawą do filmu wyreżyserowanego przez Johnny’ego Deppa była sztuka teatralna Dennisa McIntyre’a. Scenariusz napisali Jerzy i Mary Kromolowscy (“Obietnica”, “Pościg we mgle”).

Główną rolę gra Riccardo Scamarcio. Bruno Guerra występuje jako pejzażysta Maurice Utrillo, Antonia Desplat jako pisarka Beatrice Hastings, Stephen Graham jako poeta Leopold Zborowski, a Al Pacino jako kolekcjoner Maurice Gagnat.

Chaim Soutine

Chaim Soutine, urodzony 13 stycznia 1893 r. w miejscowości Śmiłowicze niedaleko Mińska na Białorusi, zdobywał swoje artystyczne wykształcenie w Mińsku i w wileńskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1913 roku zdecydował się na emigrację do Paryża, gdzie stał się częścią znanego kręgu artystów École de Paris, do którego należeli również Marc Chagall i Amedeo Modigliani. To zapewniło mu światową sławę. Jest uznawany przez historyków sztuki za jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku i głównego przedstawiciela ekspresjonizmu w sztuce. Jego styl wyróżniał się dynamicznymi kompozycjami, bogatą i żywą fakturą, która harmonizowała z odważnymi kolorami, oraz charakterystyczną deformacją ekspresyjną. Ten francuski artysta malował głównie martwe natury, pejzaże oraz kompozycje figuralne.

Amedeo Modigliani, Portet Chaima Soutine’a (1916)

Chaim Soutine, Domy, olej na płótnie, 1921, Musée de l’Orangerie, Paryż

Na Białorusi najbardziej znanym obrazem Soutine’a stała się “Ewa” z kolekcji “Belgazprombanku”: została ona zakupiona, gdy na czele banku stał Wiktor Babaryka. W 2020 roku obraz stał się jednym z symboli oporu, kiedy władze po aresztowaniu Babaryki skonfiskowały kolekcję artystyczną.

Wb24.org na podst. euroradio.fm, magazynsztuki.pl

Fot. Harald Krichel, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)