Irlandzki aktor Ryan McParland zagrał postać pochodzącego z Białorusi malarza Chaima Soutine’a w filmie Johnny’ego Deppa pod tytułem “Modi”. O tym opowiedział na swoim profilu na Instagramie.
Film wkrótce ma pojawić się na ekranach. Obraz opowiada o dwóch dniach z życia włoskiego malarza ekspresjonisty Amedeo Modiglianiego, które stały się dla niego przełomowe. Przeżywając kryzys, artysta decyduje się zakończyć karierę, a przyjaciele odwodzą go od podjęcia tej decyzji.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podstawą do filmu wyreżyserowanego przez Johnny’ego Deppa była sztuka teatralna Dennisa McIntyre’a. Scenariusz napisali Jerzy i Mary Kromolowscy (“Obietnica”, “Pościg we mgle”).
Główną rolę gra Riccardo Scamarcio. Bruno Guerra występuje jako pejzażysta Maurice Utrillo, Antonia Desplat jako pisarka Beatrice Hastings, Stephen Graham jako poeta Leopold Zborowski, a Al Pacino jako kolekcjoner Maurice Gagnat.
Chaim Soutine, urodzony 13 stycznia 1893 r. w miejscowości Śmiłowicze niedaleko Mińska na Białorusi, zdobywał swoje artystyczne wykształcenie w Mińsku i w wileńskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1913 roku zdecydował się na emigrację do Paryża, gdzie stał się częścią znanego kręgu artystów École de Paris, do którego należeli również Marc Chagall i Amedeo Modigliani. To zapewniło mu światową sławę. Jest uznawany przez historyków sztuki za jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku i głównego przedstawiciela ekspresjonizmu w sztuce. Jego styl wyróżniał się dynamicznymi kompozycjami, bogatą i żywą fakturą, która harmonizowała z odważnymi kolorami, oraz charakterystyczną deformacją ekspresyjną. Ten francuski artysta malował głównie martwe natury, pejzaże oraz kompozycje figuralne.
Na Białorusi najbardziej znanym obrazem Soutine’a stała się “Ewa” z kolekcji “Belgazprombanku”: została ona zakupiona, gdy na czele banku stał Wiktor Babaryka. W 2020 roku obraz stał się jednym z symboli oporu, kiedy władze po aresztowaniu Babaryki skonfiskowały kolekcję artystyczną.
Wb24.org na podst. euroradio.fm, magazynsztuki.pl
Fot. Harald Krichel, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons