Komisja Budżetu i Finansów Sejmu Litwy rozważa zamknięcie niektórych przejść granicznych z Rosją i Białorusią. Powodem jest wzrost przemytu, który odnotowano na litewskich punktach kontroli granicznej.

Przewodniczący komisji, Mindaugas Linge, zasugerował, że oprócz zamknięcia przejść, rozważa się zwiększenie finansowania na dodatkowy sprzęt kontroli granicznej w miejscach, gdzie obecne środki są niewystarczające.

Z kolei wiceminister spraw wewnętrznych, Vitalijus Dmitrijevas, zauważył, że w bieżącym roku na Litwie zanotowano wzrost przypadków przemytu, chociaż ilość skonfiskowanych towarów się zmniejszyła. Dodał, że nie planuje się zamykania dodatkowych przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim i Białorusią. Ale takie środki mogą być podjęte, na przykład w celu przeciwdziałania nielegalnej migracji, uważa wiceszef litewskiego MSW. Zostało również zaznaczone, że przemytnicy coraz częściej w swojej działalności wykorzystują drony.

Przypomnijmy, że 18 sierpnia Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne na granicy z Białorusią – Szumsk (po białoruskiej stronie Łosza) i Twerecz (Widzy). Zostało to zrobione w odpowiedzi na możliwe zagrożenia ze strony wagnerowców, którzy rozmieścili się na Białorusi.

Źródło: wb24.org, BNS

Fot. gpk.gov.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)