W poniedziałek, 13 listopada, w kościele pw. św. Michała Archanioła w Smorgoniach została odprawiona Msza św. żałobna za zmarłego księdza kanonika Zdzisława Wedera SDB, który przez wiele lat był proboszczem tej parafii, a w ostatnich latach pełnił funkcję wikariusza i przełożonego wspólnoty zakonnej.

Mszy Świętej przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp Józef Staniewski. Kazanie pogrzebowe wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Aleksander Jaszewski SDB. W uroczystości wzięli udział księża ze Smorgoń, Ostrowca oraz Mołodeczna.

Ksiądz kanonik Zdzisław Weder, wieloletni i szanowany proboszcz smorgońskiej parafii, zmarł w wieku 87 lat w sobotę 11 listopada.

Większą część swojego życia ksiądz Zdzisław Weder poświęcił posłudze kapłańskiej na Wschodzie, od 1990 roku przyczyniając się do odrodzenia wiary po wielu latach ateizmu i prześladowań Kościoła. Przez 10 lat był przełożonym Wspólnoty Salezjanów na terenie byłego Związku Radzieckiego, głównie w Moskwie. W 2000 roku wrócił do Polski, a od 2002 r. pracował na Białorusi, pełniąc obowiązki proboszcza w parafii w Smorgoniach.

„Wierni parafii w Smorgoniach, dzieci i młodzież znają go jako kapłana o otwartym sercu, niosącego Boga poprzez swoją skromną posługę w pokorze i uczciwości” – podaje gazeta Diecezji Grodzieńskiej „Słowo Życia”.

„Na Mszy Świętej dziękczynnej z okazji 85. rocznicy urodzin ks. Zdzisława zebrało się wielu wiernych Smorgońszczyzny, którym poświęcił prawie 20 lat swojego życia, a także salezjanie z całej Białorusi”.

Źródło: wb24.org, grodnensis.by, misjesalezjanie.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)