Wczoraj doszło do zatrzymania ks. Henryka Okołotowicza, proboszcza parafii św. Józefa w Wołożynie, w obwodzie mińskim. Informację tę przekazał kanał w Telegramie „Chrześcijańska Wizja”.

Zatrzymanie miało miejsce w ramach postępowania karnego zgodnie z częścią 1 art. 356 KK RB “Zdrada państwa”. Sankcja za ten artykuł przewiduje od siedmiu do piętnastu lat pozbawienia wolności.

Niepokój budzi stan zdrowia księdza Henryka Okołotowicza – ksiądz ma prawie 64 lata, doznał zawału serca, a niedawno przeszedł operację na żołądku z powodu choroby nowotworowej, potrzebuje stałej opieki medycznej i regularnego przyjmowania leków.

Przypomnijmy, że w 2013 roku inny katolicki kapłan, ksiądz Władysław Łazar, był oskarżony z tego samego artykułu, “Zdrada państwa”. Został zatrzymany latem 2013 roku i spędził pół roku w areszcie śledczym KGB. Potem księdza wypuszczono, a sprawa nie miała dalszego ciągu. Po uwolnieniu z aresztu śledczego służy w Wilejce.

Henryk Okołotowicz urodził się w Nowej Myszy pod Baranowiczami w 1960 roku i odnalazł powołanie w służbie kapłańskiej już w czasach sowieckiego ateizmu. Jeszcze jako młody człowiek uczył się w podziemnym seminarium w Niedźwiadce pod Lachowiczami. Odbył służbę wojskową, zdobył wykształcenie jako kolejarz, ale nadal dążył do uzyskania od władz prawa do oficjalnej nauki w seminarium. W tajemnicy wyświęcił go biskup Vincentas Sladkevičius w 1984 roku.

Ksiądz Henryk służył w Brasławiu, Rakowie, Nieświeżu, Bobrujsku. Był pierwszym kapłanem, który odwiedził Katyń. Miało to miejsce w 1984 roku, gdzie został zatrzymany przez sowieckich funkcjonariuszy i ukarany grzywną. Ogólnie, w czasach sowieckich, Henryk Okołotowicz był karany przez władze około 30 razy. Jego brat, Leonard, również był duchownym.

Źródło: wb24.org, t.me/christianvision

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)