Sąd Obwodowy w Grodnie postanowił zlikwidować litewską organizację społeczną Klub “Gervėčiai”. Rozprawa sądowa została zaplanowana na 23 listopada. Ta organizacja, działająca prawie trzy dekady, angażowała się w budowanie współpracy między Litwą a Białorusią. Co ciekawe, wspierała również politykę białoruskich władz.

Klub “Gervėčiai” został zarejestrowany w 1994 roku we wsi Rymdziuny w rejonie ostrowieckim. Jest to jedna z organizacji litewskiej mniejszości narodowej – wcześniej było ich sześć. Wcześniej zrzeszenie organizowało wydarzenia wspólnie z miejscowym komitetem rejonowym i ambasadą Litwy na Białorusi, pomagała w wydawaniu książek. Przewodniczącym organizacji jest Augulis Alfonsas Stasio.

Organizacja liczyła 394 członków. Jej głównymi celami były rozwijanie współpracy, budowanie zaufania i porozumienia pomiędzy narodami Białorusi i Litwy, a także ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego. Podkreślono również, że organizacja wspierała politykę prowadzoną przez rząd Republiki Białorusi.

W Rymdziunach do niedawna istniała również szkoła z nauczaniem w języku litewskim. Została wybudowana dzięki funduszom z Litwy w 1996 roku. W 2022 roku szkołę zrusyfikowano – decyzję podjęto w związku z nowelizacją ustawy oświatowej. Ogółem, według ostatnich danych, w rejonie ostrowieckim mieszka około 750 przedstawicieli narodowości litewskiej.

Przypomnijmy, że wcześniej władze zlikwidowały litewskie stowarzyszenie społeczne „Gimtinė”.

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. o-tendencii.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)