W Białymstoku powstał ogromny mural przedstawiający postać jednego z twórców niepodległej Polski, przywódcy Narodowej Demokracji, Romana Dmowskiego. Jest to największy malowany portret ojca naszej niepodległości.

Mural stał się częścią popularnego w mieście “szlaku białostockich murali”. Znajduje się na górnej części ściany bloku przy ul. Broniewskiego, co sprawia, że jest doskonale widoczny z alei Solidarności. Wizerunek polskiego patrioty został umieszczony nad powstałym wcześniej mniejszym muralem upamiętniającym bohaterów Bitwy Białostockiej w 1920 roku (inicjatywa kibiców Jagiellonii).

Otwarcie muralu odbyło się w ostatnią niedzielę (19 listopada). W pobliskim kościele odbyła się msza, a potem pod blokiem zgromadziły się delegacje, aby uczcić pamięć jednego z ojców niepodległości Polski. Został odśpiewany “Hymn Młodych” Jana Kasprowicza w wykonaniu Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego.

Twórczynią muralu jest Emilia Rój ze Strzegomia, zwyciężczyni Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim.

W pracę nad malowidłem zaangażowani byli również malarze, muraliści: Sebastian Krasoń, który nadzorował prace, oraz Mateusz Smulski z Dębicy i Michał Czerko z Rzeszowa.

Źródło: wb24.org/bialystokonline.pl

Fot. Waldemar Tokarski/facebook

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)