Minister Spraw Wewnętrznych Litwy, Agnė Bilotaitė, twierdzi, że konieczny jest powrót do dyskusji na temat ujednolicenia sankcji przeciwko Rosjanom i Białorusinom. Poruszyła tę kwestię w związku z ostatnimi ostrzeżeniami Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego Litwy o zagrożeniach płynących z Białorusi, pisze litewski portal DELFI.

„Uważam, że powinniśmy powrócić do tych dyskusji i ponownie porozmawiać z parlamentarzystami, ponieważ pojawiły się nowe okoliczności, które należy ocenić” – powiedziała minister. „Te dyskusje trwają, szczególnie po tym, jak Departament Bezpieczeństwa Państwowego publicznie przedstawił społeczeństwu swoje argumenty, wskazując na rzeczywiste zagrożenia” – dodała.

Bilotaitė również stwierdziła, że litewskie MSW już wcześniej wspierało unifikację sankcji przeciwko Rosjanom i Białorusinom.

Kwestia unifikacji restrykcji dla Rosjan i Białorusinów była poruszana kilka miesięcy temu przez prezydenta Litwy, Gitanasa Nausėdę. Proponował on zaprzestanie przyjmowania wniosków od obywateli Białorusi i Rosji o przyznanie litewskiego obywatelstwa, zezwolenia na pobyt, wiz i wprowadzenie innych sankcji. Jednak część ograniczeń dla Białorusinów udało się wycofać z projektu ustawy, a posłowie zatwierdzili łagodniejszą wersję. Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zawetował ją i odesłał do ponownego rozpatrzenia, ale Sejm odrzucił weto i przyjął ustawę bez poprawek, w łagodniejszej wersji dla Białorusinów.

We wrześniu prezydent Litwy ponownie wezwał Sejm do przemyślenia zasad wjazdu i uzyskania zezwolenia na pobyt dla Białorusinów: „Mam nadzieję, że jeszcze wrócimy do kwestii prawnej dotyczącej przekraczania naszej granicy przez obywateli Białorusi i Rosji, oraz ich statusu zezwolenia na pobyt w kraju”.

Źródło: wb24.org/delfi.lt

Fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)