Samorządowcy zrzeszeni w Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP – największej w Polsce organizacji samorządu terytorialnego wystąpili z apelem do Ojca Świętego o solidarność z opozycją demokratyczną i Polakami prześladowanymi przez reżim Łukaszenki.

W swoim apelu polscy samorządowcy przypomnieli, że zgodnie z raportem ONZ, sytuacja praw człowieka na Białorusi jest katastrofalna i nadal się pogarsza.

„Prześladowani są księża katoliccy, którzy oprócz aresztowań są również bici, zastraszani, karani grzywnami, zmuszani do opuszczenia Białorusi” – czytamy w apelu.

Autorzy apelu wyrażają swoje oburzenie faktem, że Alaksandr Łukaszenka instrumentalnie wskazuje niemal milionową mniejszość polską na Białorusi jako głównych wrogów. Podkreślają, że z tego powodu Polacy, którzy od wieków zamieszkują te ziemie i identyfikują się z polskością oraz wiarą katolicką, doświadczają brutalnych represji politycznych ze strony całego aparatu państwowego.

Samorządowcy żądają natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych przetrzymywanych w białoruskich aresztach i koloniach karnych, w tym Andrzeja Poczobuta – dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi, który został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

„Mając w pamięci prześladowania działaczy „Solidarności” w PRL i modlitwy oraz działania polskiego papieża świętego Jana Pawła II apelujemy do Jego Świątobliwości o modlitwę za wszystkich prześladowanych na Białorusi, oraz jako Głowy Kościoła Katolickiego o podjęcie możliwie szerokich zabiegów dyplomatycznych na arenie międzynarodowej dla obrony opozycji demokratycznej i wolności religijnej na Białorusi” – kończą swój apel polscy samorządowcy.

Pełna treść apelu znajduje się TUTAJ.

Źródło: wb24.org/federacja.krakow.pl

Fot. Wikimedia Commons

Wysyłam
Ocena czytelników
4,33 (3 głosów)