Na wyjeździe z Grodna w kierunku Polski na drogowskazach zaklejono nazwy miejscowości zapisane łacinką. Pozostały tylko napisy w języku białoruskim. Nazwy polskich miejscowości również zapisane wyłącznie cyrylicą.

O zmianach poinformowali czytelnicy portalu Most. Planuje się, że na polecenie Alaksandra Łukaszenki, łacinka zostanie całkowicie usunięta z tablic ulicznych i znaków drogowych do końca 2023 roku. W nazwach ulic i obiektów topograficznych zamiast łacinki będą używane wyłącznie oficjalne języki państwowe — białoruski i rosyjski, zapisywane cyrylicą.

fot. mostmedia.io

fot. mostmedia.io

W sierpniu 2022 roku prorządowa aktywistka z Grodna Olga Bondariewa domagała się usunięcia łacińskiego zapisu nazw miejskich obiektów. “Razem obronimy kraj przed kolaborantami!” – wzywała prominentna działaczka. A już w kwietniu 2023 roku na Białorusi ustawodawczo zakazano używania łacinki w nazwach geograficznych. Jako powód podano wzmocnienie historyczno-kulturowej wspólnoty narodu białoruskiego i zapobieżenie promowaniu obcych tradycji piśmienniczych i wartości kulturowych.

Źródło: wb24.org/mostmedia.io

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)