Konkurs recytatorski imienia Adama Mickiewicza “Kresy” to wydarzenie kulturalne, które przyciąga młodych recytatorów z różnych krajów, takich jak Polska, Białoruś, Ukraina, Czechy i inne. W tym roku, do Białegostoku przyjedzie dwudziestu dwóch młodych Polaków, aby zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Finał konkursu rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do soboty.

Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, podkreśla, że uczestnicy konkursu wybierają różnorodny repertuar.

„Sięgają po zróżnicowany repertuar, widać na tych eliminacjach krajowych, pojawiają się twórcy współcześni, takie nazwiska giganty, ale też twórcy współcześni, wygrzebani, też tacy klasyczni, tak bym powiedziała” – zaznacza prezes Kietlińska.

Konkurs “Kresy” jest wyjątkowy i najstarszy, organizowany dla polskich środowisk poza granicami Macierzy. Został po raz pierwszy zorganizowany w 1998 roku, w dwusetną rocznicę urodzin polskiego wieszcza narodowego. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2200 Polaków z różnych krajów. Galowy koncert finałowy odbędzie się w sobotę, 9 grudnia, o 17:00 w Białostockim Teatrze Lalek.

W tym roku w “Kresach” wezmą udział dwaj Polacy z Białorusi. Pomimo trudności z selekcją uczestników na Białorusi, liczba zainteresowanych konkursem była imponująca.

Konkurs uzyskał dofinansowanie od kancelarii premiera oraz środki z budżetu miasta Białegostoku.

Źródło: wb24.org/bialystok.tvp.pl

Fot. racyja.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)