2 grudnia w Warszawie odbyło się trzecie spotkanie z cyklu poświęconego przeciwdziałaniu rosyjskiej oraz białoruskiej propagandzie, poświęcone analizie kremlowskiej propagandy w latach 2000–2008, czyli od momentu objęcia urzędu prezydenta przez Władimira Putina aż po militarny atak na Gruzję. Prelegent szczegółowo omówił, jak w tym okresie Kreml stopniowo wzmacniał kontrolę nad mediami i opinią publiczną, posługując się dezinformacją i manipulacją faktami, aby kształtować pozytywny wizerunek władzy oraz wpływać na państwa sąsiednie.

Szczególną uwagę poświęcono wydarzeniom związanym z wojną w Gruzji w 2008 roku, kiedy to Rosja, posługując się propagandą, uzasadniała swoją interwencję jako obronę praw mniejszości narodowych w Osetii Południowej i Abchazji. Uczestnicy spotkania analizowali, jak Kreml wykorzystał konflikt do wzmocnienia narracji o „obronie” oraz do demonizowania rządu gruzińskiego i Zachodu, co przyczyniło się do dalszej destabilizacji regionu.

Spotkanie zakończyło się wymianą poglądów na temat tego, jak tamte mechanizmy dezinformacji wpłynęły na obecny konflikt na Ukrainie i jakie lekcje można wyciągnąć w kontekście przeciwdziałania współczesnym formom propagandy.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)