W Wielkiej Lipie w okolicach Nieświeża zniszczono budynki browaru i stodoły na terenie dawnego szlacheckiego folwarku. Mimo że białoruskie prawo tego zakazuje, miejscowi urzędnicy wykorzystują istniejące luki w przepisach.
O zniszczeniu cennych budynków poinformował kanał w Telegramie “Spadczyna”.
Aktywiści zauważyli, że na zdjęciach satelitarnych terenu na razie nie widać istotnych zmian, ale zauważalne jest, że do 2022 roku zdążyli już oczyścić pozostałości ogrodzenia i jednopiętrową przybudówkę do browaru. Teraz zniszczono resztę.
Dziedziniec gospodarczy znajduje się na północ od głównych budynków rezydencji. Do dziś zniszczono tutaj dwupiętrowy ceglany budynek browaru, wzniesiony w 1926 roku oraz budynki gospodarcze obok niego. Nieco na wschód od browaru rozebrano piękną drewnianą stodołę.
Tak teraz wygląda miejsce, gdzie jeszcze niedawno stał browar.
Murowany dwór w Wielkiej Lipie wybudował w pierwszej połowie XVII wieku Filip Kazimierz. Dwór, pierwotnie obronny, był dwukrotnie przebudowywany. Do początku XX wieku zachował klasycystyczny charakter, później został przerobiony na neogotycki pałacyk. W tej postaci przetrwał do 1939 roku, kiedy zniknął bez śladu. Przed ostatnią przebudową, dom miał kształt wydłużonego prostokąta, trzynastoosiowy, z gankiem i dachem dwuspadowym. Po przebudowie zyskał dodatkowe piętro i portyk z arkadami. Dwór otaczał park z sadami.
Do niedawna w miejscu dworu znajdowała się wiejska chata, otoczona ruinami dawnych zabudowań, w tym oficyną, świreniem (rodzaj stodoły) i stajniami, gdzie można było zobaczyć unikalne kartusze rycerskie. Majątek „Lipa” został opisany w dziele Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej”.
Jak zauważają specjaliści, w ostatnich latach na Białorusi przeprowadzane są masowe kampanie polegające na burzeniu wszystkiego, co obecnie nie jest wykorzystywane. Bez rozróżniania wysadzane i burzone są stare browary, młyny, koszary i inne budowle, które mogą stanowić wartość historyczną.
Wb24.org na podst. t.me/spadczyna, nashaniva.com, wikipedia.org, R. Aftanazy „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej”
Zdjęcie główne: Alena Paulouskaja/radzima.org