W nadchodzącą środę, 13 grudnia, o godzinie 14:40 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS odbędzie się premiera najnowszego dzieła Fundacji Młode Kresy, dokumentu „Braterstwo”. Film opowiada historie Polaków, Białorusinów i Ukraińców, ukazując solidarność Polski wobec tych narodów w ciągu ostatnich trzech dekad oraz rysuje wizję przyszłych relacji między naszymi krajami.

Po seansie zaplanowana jest dyskusja na temat geopolitycznej roli Polski w regionie pod hasłem “Dlaczego Polska jest ważna?”.  Spotkanie będzie doskonałą okazją do pogłębienia zrozumienia międzynarodowej pozycji Polski oraz wymiany myśli na temat polskiej polityki wschodniej.

“Braterstwo” szczególnie koncentruje się na okresie po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku oraz pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Produkcja ta nie tylko rzetelnie dokumentuje działania humanitarne i społeczne podejmowane przez Polaków, ale również podkreśla emocjonalne aspekty tych relacji, ukazując wartość braterstwa w trudnych czasach.

Wśród bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń, którzy podzielili się z autorami filmu swoimi doświadczeniami, znaleźli się przedstawiciele każdej ze stron — polskiej, białoruskiej i ukraińskiej, reprezentujący organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców, polski rząd oraz opozycję demokratyczną na Białorusi.

Fundacja Młode Kresy ma już na swoim koncie inne projekty filmowe. Jednym z nich jest dokument “Zakazana narodowość”, który opowiada o trudnej sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi. Film został dedykowany Andrzejowi Poczobutowi — liderowi polskiej mniejszości na Białorusi, który obecnie odbywa karę w białoruskim więzieniu na podstawie sfabrykowanych zarzutów.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)