Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia, zobowiązał się do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu uwolnienia Andrzeja Poczobuta i innych osób, które zostały niesłusznie skazane przez reżim Łukaszenki. W swojej odpowiedzi na apel Rady Polskich Mediów w sprawie dziennikarza, Hołownia podkreślił, że “ma świadomość wymiaru represji stosowanych przez białoruski reżim wobec dziennikarek i dziennikarzy, którzy z narażeniem życia walczą o niezależne i wolne media”.

W liście z 6 grudnia wyraził on również zaniepokojenie sytuacją mniejszości polskiej na Białorusi oraz stanem wolności słowa, wskazując na Poczobuta jako symbol walki o prawdę, a także prawa polskiej mniejszości.

„Jako Marszałek Sejmu RP podejmę wszelkie działania w obronie Andrzeja Poczobuta oraz innych aresztowanych, by przywrócić im wolność” – zapewnił.

23 listopada Rada Polskich Mediów, skupiająca redaktorów naczelnych czołowych polskich mediów, wydała uchwałę w obronie dziennikarzy, którzy są przetrzymywani w białoruskich więzieniach.

„Rada Polskich Mediów apeluje do marszałka Sejmu i marszałek Senatu o podjęcie działań na każdym możliwym polu, w tym w organizacjach międzynarodowych i na forum Unii Europejskiej, w celu uwolnienia Andrzeja Poczobuta i innych dziennikarek i dziennikarzy polskich mediów skazanych na kary więzienia na Białorusi” – czytamy w uchwale Rady.

„Nie ma wolności bez wolnych mediów. Nie ma wolnej Białorusi bez dziennikarzy pracujących bez obawy o własne życie i zdrowie. Rada Polskich Mediów wyraża podziw i szacunek dla wszystkich dziennikarzy pracujących na Białorusi w skrajnie trudnych warunkach opresyjnego państwa” – dodano.

Źródło: wb24.org/sejm.gov.pl/radamediow.pl

Fot. YouTube

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)