W czwartek, 14 grudnia 2023 roku, o godzinie 18.30, w Domu Polonii w Warszawie, odbędzie się wyjątkowe spotkanie upamiętniające 225. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Gośćmi spotkania będą Seweryn Wołosewicz, działacz Ruchu Młodzieży Polskiej w Solecznikach, wnuk poety Michała Wołosewicza, niestrudzonego propagatora twórczości Mickiewicza, oraz Władysław Boradyn, działacz Związku Polaków na Białorusi, wnuk Zofii Boradyn, wybitnej polskiej działaczki i wieloletniej prezes nowogródzkiego oddziału Związku Polaków na Białorusi. Wieczór uświetni pokaz pierwszej ekranizacji narodowej epopei „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Młode Kresy i Oddział Warszawski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Michał Wołosewicz był poetą polskim, który urodził się i wychował na Wileńszczyźnie. Po II wojnie światowej przeniósł się na Białoruś do Bieniakoń. Był znany jako “strażnik grobu Maryli” i nierzadko nazywany “kochankiem Maryli”. Jego fascynacja postacią Maryli Wereszczakówny była tak głęboka, że przewyższała nawet zainteresowanie, jakim obdarzał ją Adam Mickiewicz – Wołosewicz napisał na jej temat kilkadziesiąt wierszy, co stanowi znacznie więcej niż liczba utworów napisanych przez Mickiewicza. Pasjonował się także historią Polski. W 1971 we wsi Wawiórka odnalazł i opiekował się grobem majora Jana Piwnika „Ponurego”, dowódcy AK-owskiego. Nazywano go strażnikiem grobu majora.

Zofia Boradyn (z domu Kosińska), ur. 1926 r. w Radomsku. W wieku 3 lat wyjechała z rodziną na Kresy Wschodnie. Przez większą część życia mieszkała w Nowogródku. Ojciec, Kazimierz Kosiński, po internowaniu na Litwie trafił do łagrów sowieckich na Syberii, skąd z tworzoną później armią Andersa dostał się do Iraku. Późniejsze jego losy były związane z II Korpusem Polskim. Zmarł w 1972 w Argentynie. Losy wojny rozłączyły rodzinę na zawsze. Od lat 80. angażowała się na rzecz polskiego odrodzenia na Nowogródczyźnie. Była założycielką i wieloletnią prezes oddziału ZPB w Nowogródku. Była wielką miłośniczką twórczości Adama Mickiewicza. Przez wiele lat organizowała w Nowogródku i okolicach liczne spotkania i obchody upamiętniające naszego wieszcza narodowego. Jej wkład w promowanie języka i kultury polskiej został wielokrotnie doceniony przez państwo polskie poprzez liczne odznaczenia. W 2017 roku, pośmiertnie, dostała tytuł Honorowego Członka Związku Polaków na Białorusi.

Uwieńczeniem spotkania będzie pokaz pierwszej ekranizacji epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” uznawanej za największą polską produkcję filmową w okresie międzywojennym. Część scen kręcono w Czombrowie na Nowogródczyźnie – w dworze będącym, według historyków, pierwowzorem Mickiewiczowskiego Soplicowa. W filmie można zobaczyć także Ostrą Bramę, ruiny zamku w Mirze czy dom Adama Mickiewicza w Nowogródku. Jak powiedział reżyser filmu Ryszard Ordyński: „w rolach statystów wystąpili nawet jego mieszkańcy, wnukowie mickiewiczowskich bohaterów”.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)