Parlament Europejski przyjął kolejną rezolucję z żądaniem uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. Eurodeputowani omówili sytuację Mikołaja Statkiewicza, jak również stan praw człowieka na Białorusi. W wyniku dyskusji przyjęto dziś stosowną rezolucję.

“Parlament domaga się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Mikołaja Statkiewicza oraz wszystkich 1500 więźniów politycznych na Białorusi. Statkiewicz, były kandydat na prezydenta i laureat Nagrody Sacharowa za rok 2020, odbywa 14 lat pozbawienia wolności z powodów politycznych. Jego stan zdrowia pogarsza się z powodu przebywania w izolatce” – czytamy w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego.

Eurodeputowani potępili również bezpodstawne i politycznie motywowane wyroki. Podkreślili, że nalegają na zapewnienie więźniom politycznym odpowiedniej opieki medycznej, dostępu do nich dla adwokatów, krewnych, dyplomatów i organizacji międzynarodowych.

Parlament Europejski wzywa Unię do wzmocnienia presji na białoruskie władze poprzez nowe sankcje, a także ponowił wezwanie do pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy są winni naruszania praw człowieka na Białorusi oraz popełniania zbrodni wojennych.

Źródło: wb24.org/europarl.europa.eu

Fot. Wikimedia Commons

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)