Według rocznego raportu organizacji Reporterzy bez Granic, w pierwszych jedenastu miesiącach bieżącego roku, do końca listopada, na całym świecie w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych zginęło 45 dziennikarzy.

Największa liczba dziennikarzy (23 osoby) straciła życie w strefach konfliktów zbrojnych. Według rosyjskiego opozycyjnego portalu Meduza.io, 17 z nich zginęło w Strefie Gazy, Izraelu i Libanie. Reporterzy bez Granic informują, że od początku 2023 roku na Ukrainie zginęło dwóch dziennikarzy.

Autorzy raportu podkreślają, że liczba dziennikarzy, którzy stracili życie w 2023 roku, jest niższa niż w latach poprzednich, począwszy od 2002 roku. Z tego samego dokumentu wynika, że aktualnie za wykonywanie swojej pracy uwięzionych jest 521 osób. Najwięcej z nich przebywa w Chinach, gdzie uwięziono 121 dziennikarzy, oraz w Birmie (Myanmarze), gdzie jest ich 68. Na Białorusi w więzieniach przebywało 39 dziennikarzy, włączając w to osoby, które zostały zwolnione. Aktualna liczba uwięzionych to 32, z czego niektórzy otrzymali wyroki przewyższające dziesięć lat.

Najwyższy wyrok spośród dziennikarzy w tym kraju otrzymał konsultant Radia Swaboda Igor Łosik – 15 lat pozbawienia wolności. Jego żona Daria została skazana na dwa lata więzienia.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat największa liczba śmiertelnych ofiar wśród dziennikarzy miała miejsce w latach 2012 i 2013, kiedy to zginęło odpowiednio 144 i 143 dziennikarzy. Najbardziej brutalne walki toczyły się wówczas w Syrii i Iraku. W ubiegłym roku na świecie zginęło 61 dziennikarzy.

Źródło: wb24.org/meduza.io

Fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)