W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się uroczysta prapremiera filmu dokumentalnego pt. „Anna German w sercach ludzi” w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej. Uroczystość, która miała miejsce 16 grudnia, zgromadziła liczne grono widzów, w tym przedstawicieli społeczności polskiej oraz polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie.

Obecny na wydarzeniu dyrektor TVP Polonia, Jakub Dybek, w swoim przemówieniu podkreślił wyjątkową osobowość Anny German, wskazując na jej niezwykłą czułość, pokorę i charakterystyczny uśmiech, często podszyty niewypowiedzianą wręcz melancholią.

„W jej ziemskim, chciałoby się powiedzieć, człowieczym losie, skupiają się losy wielu naszych rodaków, których życie naznaczone było cierpieniem i niepewnością” – powiedział dyrektor Dybek.

Jadwiga Nowakowska, reżyserka filmu, podczas odpowiedzi na pytania publiczności, wyraziła swój zachwyt nieustającą popularnością Anny German zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przyznała, że postać German stała się dla niej inspiracją do stworzenia filmu, który jest osobistą opowieścią odkrywającą nieznane fakty z życia artystki.

W filmie wykorzystano oryginalne nagrania Anny German oraz relacje osób, które znały ją osobiście.

„Dotarłam do osób, które dobrze ją znały. W ten sposób powstała bardzo osobista opowieść, która pokazuje wiele tajemnic głęboko skrywanych przez Annę German przed światem” – podkreśliła reżyserka.

Premiera dokumentu „Anna German w sercach ludzi” na antenie TVP Polonia zaplanowana jest na 25 grudnia o godzinie 17.25.

Źródło: wb24.org/wilnoteka.lt

Fot. eastnews

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)