Muzeum Pamięci Sybiru otrzymało prestiżową Nagrodę Muzealną Rady Europy 2024. Z tej okazji 19 grudnia, odbyła się uroczystość, podczas której prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski złożył gratulacje pracownikom muzeum.

Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) jest prestiżowym wyróżnieniem dla muzeów europejskich, przyznawanym od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzeów (EMF). Celem tej nagrody jest docenienie ważnych osiągnięć w dziedzinie muzealnictwa europejskiego oraz zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

„To wielka chwila, ogromny zaszczyt i radość, że możemy Państwa poinformować o tej nagrodzie” – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. „Muzeum Pamięci Sybiru funkcjonuje dopiero dwa lata, a już jest najlepsze w Europie” – dodał. Głos zabrał następnie poseł Krzysztof Truskolaski, który zgłosił muzeum do nagrody: „To nasz wspólny sukces. Cieszę się z tego niezmiernie, że dziś możemy razem świętować”.

Muzeum Pamięci Sybiru jest placówką, której głównym zadaniem jest upamiętnianie, badanie, dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach osób zesłanych na Syberię. Decyzja Rady Europy w sprawie laureata Nagrody Muzealnej Rady Europy 2024 roku, wybranego przez Komitet Kultury, została ogłoszona we wtorek (5 grudnia), na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Portimao w Portugali w dniach 1-4 maja 2024 roku.

Z kolei dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński, przyznał w swoim wystąpieniu: „Kiedy przystępowaliśmy do budowy Muzeum, wiedzieliśmy, że powstaje niezwykłe dzieło. Dzisiaj nie w Paryżu, Londynie czy Wenecji, ale w Białymstoku mamy najlepsze muzeum w Europie. To najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda muzealna”.

Podczas spotkania w Muzeum Pamięci Sybiru obecni byli także Sybiracy i przedstawiciele organizacji sybirackich.

„Sybiracy całym sercem i z wyczuciem powagi chwili przyłączają się do gratulacji i są bardzo zadowoleni, że to muzeum, które jest naszym sercem sybirackim, otrzymało taką nagrodę. Sybiracy bardzo ściśle współpracują z Muzeum Pamięci Sybiru i są wdzięczni, że wszystkie nasze zbiory, dokumenty, wspomnienia, pamiętniki zgromadzone w naszym skromnym Muzeum Sybiraków zostało zabezpieczone w muzeum, w którym teraz jesteśmy i zabezpieczone, aby służyć wszystkim pokoleniom. Wszystkie nasze starania są wspólne i jesteśmy wdzięczni, że wystawa stała jest tak zorganizowana, że przedstawia całą naszą drogę zesłańczą, a osoby zwiedzające mają wrażenie, że przebywają z nami na naszym zesłaniu” – powiedziała Jolanta Hryniewicka, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków.

Nagroda Muzealna Rady Europy przyznawana jest muzeom, które wywierają istotny wpływ na postrzeganie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wyróżnione placówki odgrywają istotną rolę w propagowaniu poszanowania praw człowieka i wartości demokratycznych, sprzyjają integracji kulturowej, przekraczaniu barier społecznych i politycznych, poszerzaniu wiedzy zwiedzających oraz zgłębianiu idei obywatelstwa demokratycznego.

Muzeum Pamięci Sybiru, samorządowa instytucja kultury Białegostoku, zostało utworzone 1 stycznia 2017 r. Jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI w. aż do połowy XX w. byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Opowiada historie jeńców, więźniów, zesłańców i deportowanych. Stworzone przez Miasto Białystok muzeum zostało oficjalnie otwarte 17 września 2021 r., w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Placówka prowadzi także działalność naukową.

Źródło: facebook.com/muzeumpamiecisybiru, bialystok.pl

Fot. wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)