W nadchodzącym roku drugi w historii Polak wykona lot w kosmos, co jest rezultatem umowy między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną. Umowa ta umożliwia również przeprowadzenie polskich badań naukowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Podczas zaplanowanej misji kosmicznej polski astronauta będzie zajmować się nie tylko obsługą samej ISS, ale również przeprowadzeniem eksperymentów opracowanych na ziemi przez polskie firmy i instytucje naukowe. Badania te dotyczyć będą głównie medycyny oraz przygotowań do przyszłych misji załogowych w celu eksploracji kosmosu.

Profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, zaznacza, że do realizacji tych zadań, wybrano łącznie kilkanaście eksperymentów.

„Napłynęło 66 propozycji eksperymentów, a to świadczy o tym, że polski sektor kosmiczny jest już na tyle dojrzały, aby takie eksperymenty zaproponować. Niestety musimy się ograniczyć do niecałych dwudziestu, a to ze względu na to, że na stację kosmiczną nie można wywieźć zbyt dużej ilości sprzętu” – powiedział prezes POLSA.

Polski astronauta będzie regularnie łączył się z ziemią, relacjonując szczegóły swojej misji podczas różnych wydarzeń, w tym także w szkołach. Celem jest popularyzacja tematów związanych z eksploracją kosmosu, a także zainteresowanie młodych Polaków kierunkami studiów związanymi z tą branżą.

Planowo drugi Polak w historii poleci w kosmos jesienią przyszłego roku. Obecnym kandydatem na wykonanie tego zadania jest rezerwowy astronauta ESA, doktor Sławosz Uznański, który w tym momencie w Stanach Zjednoczonych odbywa już specjalistyczne szkolenie przygotowujące go do lotu na ISS.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Fot. gov.pl/web/rozwoj-technologia

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)