Dziś przypada 124. rocznica urodzin Eugeniusza Bodo, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość do dziś zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia Polaków.

Bogdan Eugene Junod, znany jako Eugeniusz Bodo, przyszedł na świat 28 grudnia 1899 roku. Chociaż większość źródeł wskazuje na Genewę jako miejsce jego narodzin, niektóre podają Warszawę, a inne Łódź. Pseudonim artysty pochodzi od połączenia pierwszych sylab jego imienia oraz trzeciego imienia matki, Doroty.

Eugeniusz Bodo ze swoim psem Sambo (fot. wikipedia.org)

Już jako młody artysta zdobył serca publiczności, zostawiając po sobie bogatą spuściznę muzyczną. Do jego najpopularniejszych utworów należą kultowe już piosenki takie jak „Ach, te baby”, „Już taki jestem zimny drań”, czy „Całuję twoją dłoń, madame”.

Eugeniusz Bodo był wszechstronnym artystą. Zagrał w ponad 30 filmach, a także zajmował się pisaniem scenariuszy i reżyserią. Znany był również jako dusza towarzystwa i miłośnik kobiecych wdzięków. Interesującym faktem jest, że tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, otworzył w Warszawie przy ulicy Foksal 17 kawiarnię Café-Bodo, która szybko stała się miejscem spotkań świata artystycznego i towarzyskiego. W tej kawiarni Bodo nie tylko organizował koncerty i kabarety, ale także często pojawiał się osobiście.

Bodo z Zofią Czaplińską w filmie Czy Lucyna to dziewczyna? (fot. wikipedia.org)

Losy Bodo zmieniły się dramatycznie z wybuchem II Wojny Światowej. Uciekł do Lwowa, gdzie pracował jako konferansjer, aż do aresztowania przez sowiecki patrol 25 czerwca 1941 roku. Zmarł w łagrze 7 października 1943 roku, a tajemnica jego śmierci została wyjaśniona dopiero po 1989 roku. Jako powód aresztowania przypuszcza się posiadanie przez niego szwajcarskiego paszportu.

Bodo po aresztowaniu przez NKWD 1941; ostatnie zdjęcie artysty (fot. wikipedia.org)

Warto także wspomnieć o jego wiernym towarzyszu, psie o imieniu Sambo, który podzielił tragiczny los swojego właściciela, zostając zastrzelonym podczas Powstania Warszawskiego.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)