Walerij Kowalewski, przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, uważa, że pierwsze paszporty Nowej Białorusi mogą pojawić się już w marcu 2024 roku.

Na razie nie podał konkretnej daty, kiedy Białorusini będą mogli otrzymać pierwsze “alternatywne” paszporty. Istnieją jednak wstępne, ustne ustalenia co do ich uznania przez inne kraje.

„Zamówiliśmy materiały potrzebne do wykonania próbki. To był ważny i trudny etap. Materiały te są już w produkcji. Spodziewamy się ich dostawy w ciągu około półtora-dwóch miesięcy.

Teraz zajmujemy się powołaniem organu wydającego. Będzie on odpowiedzialny za procesy związane z wydawaniem paszportów, takie jak przyjmowanie wniosków, weryfikacja, realizacja zamówień na drukowanie paszportów, wydawanie dokumentów, bezpieczne przechowywanie informacji oraz ich przetwarzanie”.

Następnie potrzebna jest praca polityczna, aby uzyskać uznanie tego dokumentu, mówi Kowalewski.

Przypomnijmy, że projekt nowego paszportu narodowego Białorusi został zaprezentowany na początku sierpnia na konferencji „Nowa Białoruś 2023”.

W paszporcie używane są dwa języki: białoruski i angielski. Na stronach umieszczone są symbole narodowe, zabytki architektury i kultury. Ponadto dokument zawiera herb „Pogoń” oraz hymn Białoruskiej Republiki Ludowej „Wyjdziemy zwartymi szeregami”.

Paszport będzie biometrycznym dokumentem, spełniającym wszystkie wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Bezpieczeństwo danych będzie utrzymywane w ścisłej zgodności z prawodawstwem Unii Europejskiej – zapewniał Zjednoczony Gabinet Przejściowy.

Zobacz, jak będzie wyglądał paszport Nowej Białorusi 

Źródło: wb24.org/euroradio.fm

Fot. belarus-passport.com

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)