Swiatłana Cichanouska niedawno ogłosiła prace nad stworzeniem “paszportu nowej Białorusi” dla tych, którzy nie zaryzykują powrotu do domu, aby wymienić stary dokument. Jednakże, jak zauważa litewski eurodeputowany, mogą pojawić się problemy z uznaniem tego nowego paszportu w różnych krajach Unii Europejskiej.

O rozwiązanie tego problemu zapytała litewskiego europarlamentarzystę Petrasa Auštrėviciusa rozgłośnia “Głos Ameryki”.

“Jestem przekonany, że z punktu widzenia prawnego i innych czynników niezbędnych do uznania paszportu, brakuje wielu elementów, w tym suwerenności i terytorialności tego dokumentu”, uważa litewski polityk.

Wyjaśnia on, że jeśli poszczególny kraj Zachodu zechce uznać taki paszport, będzie musiał wziąć pod uwagę wiele aspektów, które na razie nie zostały opracowane.

“Sam pomysł bardzo mi się podoba i chciałbym uznać ten paszport już wczoraj.

Ale ponieważ nie ma jasnej odpowiedzi na temat jego suwerenności, trudno sobie wyobrazić, że można wkrótce liczyć na uznanie takiego paszportu. Sam rozmawiałem z dyplomatami, z liderami ruchu opozycyjnego i myślę, że należy iść bardziej praktyczną drogą – wydawaniem dokumentów dla wnioskodawców o azyl polityczny”, podkreśla Auštrėvicius.

Auštrėvicius również zachęca Białorusinów do uświadomienia sobie następującej rzeczywistości: “Wielu, szczególnie ci, którzy wracają na Białoruś w celu przedłużenia dokumentów, nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, na jakie się narażają. Ryzykują swoim życiem, zdrowiem i przyszłością. Jest to reżim totalitarny – inwigilacja obywateli odbywa się non-stop, dlatego warto się powstrzymać przed tak ryzykowną decyzją”.

Eurodeputowany podkreśla również, że Białorusini powinni zdawać sobie sprawę, iż ten problem jest długotrwały i strategicznie niebezpieczny dla wszystkich, którzy mają własne zdanie.

“A my na Zachodzie powinniśmy wydawać dokumenty dla uchodźców, co jest najszybszym sposobem na rozwiązanie istniejącego problemu.

Gdy kończy się ważność dowodu osobistego, pojawiają się konkretne problemy, ale jestem przekonany, że wiele krajów jest gotowych je rozwiązywać w bardzo praktyczny sposób”, podsumowuje Petras Auštrevičius.

Źródło: wb24.org/golosameriki.com

Fot. OPK

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)