6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, w Wilnie odbył się tradycyjny Orszak Trzech Króli, który przyciągnął zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów, zachęcając ich do odkrywania bogactwa tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Orszak wyruszył spod Ostrej Bramy i przeszedł ulicami Starego Miasta, kończąc marsz przy Placu Katedralnym, gdzie znajdowała się szopka. Pochód poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar – Trzej Królowie, których postacie zostały wykonane z imponującą dbałością o szczegóły. Każdy z nich reprezentował inny region świata, co symbolizuje uniwersalność przesłania Bożego Narodzenia.

Trzej Królowie są postaciami ważnymi w tradycji chrześcijańskiej, uznawanymi za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu. Według tradycji to właśnie oni podążali za Gwiazdą Betlejemską, aby dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i złożyć mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ich wędrówka symbolizuje poszukiwanie prawdy i światła, a także jedność ludzkości w obliczu Bożego Narodzenia.

Fot. Marian Paluszkiewicz, facebook.com/kwmag

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)