26 stycznia na ekrany kin trafia “Kos”, film nagrodzony Złotymi Lwami na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony opowiada o wydarzeniach wiosny 1794 roku w Polsce. Centralną postacią jest generał Tadeusz “Kos” Kościuszko, który wraca do ojczyzny, by stanąć na czele antyrosyjskiego powstania, mobilizując do udziału w nim zarówno szlachtę, jak i chłopów.

Reżyser filmu zaznaczył, że opowiedziana w nim historia jest fikcją.

„Nasz film opowiada o kilku dniach z życia Tadeusza Kościuszki, w przeddzień wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Trzeba dodać, że opowieść jest historią fikcyjną, to znaczy nie opowiadamy kalendarium z życia Tadeusza Kościuszki, ile raczej fantazjujemy, co by było gdyby…” – wyjaśnił reżyser.

W filmie Kościuszce towarzyszy jego wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Jego tropem podąża rosyjski oficer, rotmistrz Dunin, zdeterminowany, by pojmać generała zanim ten zdoła wywołać narodową rebelię. W tym samym czasie młody wieśniak, Ignac, będący nieślubnym dzieckiem szlachcica, pragnie uzyskać tytuł i majątek od swojego ojca, Duchnowskiego, który na łożu śmierci wpisuje go do swojego testamentu.

Piotr Pacek, odtwórca roli Stanisława Duchnowskiego powiedział, że kreacja jest dla niego czymś szczególnie wyjątkowym. Przyznał, że wiele zawdzięcza ekipie i wspólnej pracy.

„Nauka płynęła poprzez próby z aktorami i aktorkami, z którymi miąłem ogromny zaszczyt i przyjemność współpracować przy realizacji tego filmu. Mieliśmy zajęcia jazdy konnej czy szermierki. A wspaniałe kostiumy i charakteryzacja dały mi bardzo wiele przy budowaniu postaci” – podkreślił Piotr Pacek.

W filmie występują między innymi: Bartosz Bielenia odtwórca Ignaca, Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko, Robert Więckiewicz gra rotmistrza Dunina, Jason Mitchell to Domingo, Agnieszka Grochowska w roli Pułkownikowej, Łukasz Simlat jest odtwórcą Wąsowskiego, Piotr Pacek gra Stanisława Duchnowskiego, Andrzej Seweryn wciela się w ojca Duchnowskiego, z kolei Matylda Giegżno kreuje Pocztylionkę.

Na podst. polskieradio.pl

Fot. mat. prasowe(Łukasz Bąk), wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)