W Lachowiczach w obwodzie brzeskim trzech mieszkańców rozpoczęło kampanię przeciwko dzwonom miejscowego kościoła. Niektórzy oskarżają parafię o “podżeganie do nienawiści międzywyznaniowej” z powodu donośnego bicia dzwonów, informuje portal Katolik.life.

Katolicka parafia świętego Józefa nabyła elektroniczne dzwony, ponieważ na klasyczne zabrakło środków.

„Zgodnie z decyzją podjętą na posiedzeniu Duszpasterskiej Rady Parafialnej oraz tradycją kościelną, o 8:00 rozpoczyna grać melodia wprowadzająca w dzień liturgiczny (1-2 minuty), o 12:00 — melodia wzywa do modlitwy “Anioł Pański” za zmarłych (do 3 minut), a o 21:00 — wzywa do modlitwy przez wstawiennictwo Matki Bożej (do 2 minut). Dzwony biją też pół godziny przed Mszą św. (około 3 minut). W ten sposób system dzwonów działa maksymalnie 10 minut dziennie” — zauważa Katolik.life.

Jednak trzem mieszkańcom nie spodobało się to i zaczęli składać skargi, w tym do rejonowej prokuratury. Jednym ze skarżących okazał się pracownik administracji rejonowego szpitala. Parafianie z Lachowicz twierdzą, że zmuszał podwładnych do podpisywania się pod zbiorowym apelem, jakoby kościelne dzwony przeszkadzały w pracy medyków. Jeśli któryś z personelu odmawiał, szef obraźliwie nazywał ich “pszekami” (red. obraźliwe określenie w stosunku do Polaków).

W grudniu 2023 roku Rejonowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zmierzyła poziom hałasu od systemu dźwiękowego kościoła. Stwierdzono, że w niektórych pomieszczeniach szpitala poziom ten nieznacznie przekracza normy. Parafii zasugerowano obniżenie głośności systemu.

Parafia jednak zauważa, że zgodnie z prawem hałas związany z nabożeństwami i ceremoniami religijnymi nie podlega normom higienicznym. W związku z tym parafia zwróciła się do prokuratury rejonowej z prośbą o przywrócenie legalności i ochronę praw wiernych.

W parafii mówią, że dźwięk systemu obniżali już trzykrotnie: „Mimo to, skarżący nadal mają zastrzeżenia. Niektórzy żądają, aby było jeszcze ciszej, inni — aby w ogóle wyłączyć. Jeśli obniżymy głośność jeszcze bardziej, dzwony stracą swoją funkcję”.

Źródło: wb24.org/katolik.life

Fot. Vital Herasimienia/gants-region.info

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)