Województwo podlaskie przeznaczy ponad 340 tysięcy euro na działalność Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku, które będzie kierowane przez Anatola Wapa, przedstawiciela białoruskiej mniejszości etnicznej w Polsce. Poinformował o tym marszałek Artur Kosicki. 

Dziś z marszałkiem województwa spotkała się grupa białoruskich działaczy, wśród których był zastępca szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszko. Głównymi tematami rozmów były legalizacja białoruskiego biznesu, otwarcie Centrum Kultury Białoruskiej i rozwiązanie problemów białoruskiej diaspory w Polsce.

Łatuszko podziękował za decyzję o otwarciu Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku i zwrócił uwagę na znaczenie działalności takiej organizacji. “W województwie historycznie mieszka największa grupa etnicznych Białorusinów, która w ostatnich latach powiększyła się o dziesiątki tysięcy Białorusinów, zmuszonych do opuszczenia Białorusi” – powiedział. Zgodnie z polskimi statystykami, w województwie podlaskim funkcjonuje 731 firm z białoruskim udziałem, co plasuje region na drugim miejscu w Polsce pod tym względem.

Podczas spotkania omówiono również kwestie wykorzystania funduszy Unii Europejskiej, które wcześniej były przeznaczone na transgraniczną współpracę między Białorusią a Polską. W związku z działaniami reżimu Łukaszenki to wsparcie finansowe zostało przerwane. Województwo zwróciło się do Komisji Europejskiej z propozycją zmiany przepisów, aby środki mogły być wykorzystane na potrzeby regionu i skierowane na białoruską mniejszość etniczną i diaspory mieszkającej tutaj, a także na wsparcie kulturalnych, gospodarczych, społecznych, publicznych i innych projektów.

Źródło: wb24.org/euroradio

Fot. racyja.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)