W Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Białorusi podano informacje o rezultatach spotkania stypendystów Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego, przeznaczonego dla białoruskich studentów w Polsce, z koordynatorami tego Programu.

Zgodnie z informacjami Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, przedstawiciele polskiej strony zaznaczyli, że wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa w jego dążeniu do wolności będzie kontynuowane zarówno ze strony polskich uniwersytetów, jak i władz Polski.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciel Gabinetu Paweł Borkowski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki oraz tymczasowy chargé d’affaires Polski na Białorusi (2020–01.2024) Marcin Wojciechowski.

Paweł Borkowski wyraził wdzięczność polskiemu rządowi i dyrekcji programu za stworzenie tej inicjatywy, której historia zaczęła się od protestów po wyborach w 2006 roku i początku systemowych represji wobec białoruskich studentów.

Borkowski wyraził dumę z obecnych i ich postawy obywatelskiej, która była powodem udziału studentów w programie, i wyraził nadzieję, że będą oni kompetentnymi specjalistami dla nowej Białorusi.

Przedstawiciele polskiej strony podkreślili, że wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa w jego dążeniu do wolności będzie kontynuowane zarówno ze strony polskich uniwersytetów, jak i organów państwowych Polski.

Wśród tematów poruszonych przez studentów były:

  • Wysokość stypendiów i konieczność ich waloryzacji, terminowość wpłat,
  • Stworzenie podręcznika/ informatora zawierającego najczęściej zadawane pytania dla nowych uczestników programu,
  • Kwestia legalizacji dokumentów potwierdzających ich autentyczność,
  • Zasady transparentności procesu rekrutacji do Programu,
  • Poprawa interakcji z kierownictwem programu i utworzenie przedstawicielstwa, które będzie reprezentować interesy stypendystów.

Andrzej Szeptycki zapewnił, że podejmie wszelkie starania, aby zwiększyć stypendia Programu Kalinowskiego przynajmniej do poziomu wysokości stypendiów programów NAWA (Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej).

Dyrekcja programu obiecała stworzyć poradnik dla nowych studentów i zadbać o organizację wyborów przedstawicieli grup edukacyjnych.

Źródło: wb24.org, t.me/CabinetBelarus

Fot. studium.uw.edu.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)