Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i wiceprezesem Markiem Zaniewskim, rozpoczynając cykl rozmów z przedstawicielami środowisk polonijnych. Marszałek podkreśliła znaczenie troski o Polaków na Białorusi i zapewniła o wsparciu Senatu dla Związku Polaków.

Zwracając się do Andżeliki Borys, marszałek dziękowała jej za odwagę i poświęcenie dla naszych rodaków. Kidawa-Błońska zaapelowała także o uwolnienie dziennikarza Andrzeja Poczobuta i zaprosiła Borys do udziału w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu.

Borys podziękowała za zaproszenie i podkreśliła znaczenie nauczania języka polskiego oraz zachowania polskiej kultury na Białorusi.

Przypomnijmy, że od marca 2021 do marca 2022, liderka Związku Polaków na Białorusi przebywała w areszcie. Oskarżano ją o “podżeganie do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitację nazizmu”, za co groziło jej od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. W kwietniu ubiegłego roku zarzuty wobec Andżeliki Borys zostały wycofane.

Źródło: senat.gov.pl

fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)