Szef Departamentu Obywatelstwa i Migracji MSW Białorusi, Aleksiej Biegun, w rozmowie na antenie propagandowej telewizji ONT, omówił kwestię posiadania Karty Polaka przez obywateli Białorusi.

„Nie można mówić, że to problem. To życzenie każdego obywatela – mieć ten zagraniczny dokument albo z niego zrezygnować. Wszyscy wiedzą o możliwości uzyskania przez obywateli Białorusi Karty Polaka – to głośny projekt, rozwijany przez stronę polską na terytorium Republiki Białorusi, w tym poprzez ambasady i na terytorium Polski. Rzeczywiście, mamy urzędników państwowych, którzy dobrowolnie rezygnują z Karty Polaka, ponieważ dla urzędnika państwowego lub osoby mającej dostęp do tajemnic państwowych, posiadanie zagranicznego dokumentu jest niedopuszczalne” – powiedział Biegun.

Według jego słów osoba powinna dobrowolnie zrezygnować z tego dokumentu, zgłaszając się do odpowiednich organów, i to nie będzie stanowiło ograniczenia.

„Posiadając zagraniczny dokument, osoba nie będzie mogła realizować pewnych praw przewidzianych w ustawodawstwie: nie uzyska dostępu do tajemnic państwowych, nie zostanie urzędnikiem państwowym, nie zostanie deputowanym na różnych szczeblach władzy, w tym w samorządach, z wyjątkiem obywateli Federacji Rosyjskiej. Obywatele Rosji mogą być deputowanymi lokalnych organów władzy zgodnie z naszym ustawodawstwem” – dodał Biegun.

Przedstawiciel łukaszenkowskiego MSW podzielił się również swoją opinią o tym, “jak właściwe jest z moralnego punktu widzenia posiadanie Karty Polaka przez obywateli Białorusi”.

„W kraju podejmowane są kompleksowe działania, by przekonać obywateli Białorusi, że Karta Polaka szkodzi bezpieczeństwu narodowemu Białorusi. Używanie jej na terytorium Białorusi i jej posiadanie są niedopuszczalne. Osoba posiadająca Kartę Polaka zobowiązuje się do lojalności wobec Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej, musi znać Konstytucję i spełnić szereg formalności. Otrzymuje również pewne przywileje na terytorium Polski, w tym uproszczoną procedurę naturalizacji i ulgową wizę. Z mojego punktu widzenia, dla obywatela Białorusi jest to niedopuszczalne” – stwierdził Biegun.

Podkreślił, że „państwo doskonale rozumie zagrożenia i ryzyka związane z posiadaniem Karty Polaka i podejmuje kroki, by zniechęcić Białorusinów do jej uzyskania,” i dodał, że obywatele Białorusi zaczęli rezygnować z tej karty.

„Coraz częściej zwracają. Tylko w ciągu pół roku odnotowaliśmy ponad 100 przypadków, gdy obywatele publicznie zrezygnowali z Karty Polaka. Polska również reaguje. W ich prawie nie ma mechanizmu rezygnacji z Karty Polaka. W ustawionym porządku wysyłamy odpowiednie dokumenty z powiadomieniem i rejestrujemy te fakty ze strony naszych obywateli. To swoista mała wojna dyplomatyczna” – zakończył przedstawiciel MSW.

Źródło: wb24.org/zerkalo.io

Fot. eurostudy.info/youtube

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)