W piątek, 19 stycznia, w stolicy Łotwy w obecności dostojnych gości odbyło się uroczyste otwarcie ulicy nazwanej na cześć wybitnej polskiej działaczki, parlamentarzystki i prezes Związku Polaków na Łotwie, Ity Kozakiewicz. Ambasador Polski Monika Michaliszyn wspólnie z merem Rygi Vilnisem Ķirsisem odsłoniła tablicę pamiątkową.

Wśród przemawiających podczas uroczystości byli poseł do Parlamentu Europejskiego Sandra Kalniete, dziennikarz i polityk Dainis Īvāns, Przewodnicząca Klubu Deklaracji 4 Maja Velta Čebotarenoka, Przewodniczący Związku Polaków na Łotwie Pēteris Dzalbe.

Uroczystość prowadził deputowany Rady Miasta Rygi, zastępca przewodniczącego komisji ds. transportu Miroslavs Kodis.

Ambasador Monika Michaliszyn w swoim wystąpieniu podkreśliła, że Ita Kozakiewicz była i jest wyjątkową postacią łączącą narody polski i łotewski. Odegrała kardynalną rolę w odbudowie polskości na Łotwie po latach komunizmu. Była założycielką i pierwszym Prezesem Związku Polaków na Łotwie oraz inicjatorką i organizatorką odnowionego szkolnictwa polskiego na Łotwie. Wniosła także znaczący wkład w odzyskanie przez Łotwę niepodległości, będąc działaczką Łotewskiego Frontu Narodowego.

Ambasador zaznaczyła, że jest dumna z tego, że uczniowie szkoły im. Ity Kozakiewicz mogą kontynuować jej dziedzictwo, jakim była stała i wytężona praca na rzecz swojej społeczności i swojego kraju. Ambasador podziękowała wszystkim inicjatorom nadania ulicy nazwy Ity Kozakiewicz.

Na przełomie lat 80. Ita Kozakiewicz stała na czele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polaków na Łotwie (później Związek Polaków na Łotwie), angażowała się również w działalność Łotewskiego Frontu Ludowego. W 1990 roku zdobyła mandat do Rady Najwyższej. Z jej inicjatywy Polacy jako pierwsi wśród mniejszości narodowych opowiedzieli się za niepodległością Łotwy. W 1990 r. Kozakiewicz utonęła w Morzu Tyrreńskim. Jej miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu św. Michała w Rydze.

Ostatniej jesieni w kinach łotewskich zadebiutował film zatytułowany “Mana Briviba” (“Moja Wolność”), który opowiada historię polskiej działaczki.

Źródło: wb24.org, gov.pl/web/lotwa

Fot. X.com/VilnisKirsis

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)