W piątek, 19 stycznia, w stolicy Łotwy w obecności dostojnych gości odbyło się uroczyste otwarcie ulicy nazwanej na cześć wybitnej polskiej działaczki, parlamentarzystki i prezes Związku Polaków na Łotwie, Ity Kozakiewicz. Ambasador Polski Monika Michaliszyn wspólnie z merem Rygi Vilnisem Ķirsisem odsłoniła tablicę pamiątkową.
Wśród przemawiających podczas uroczystości byli poseł do Parlamentu Europejskiego Sandra Kalniete, dziennikarz i polityk Dainis Īvāns, Przewodnicząca Klubu Deklaracji 4 Maja Velta Čebotarenoka, Przewodniczący Związku Polaków na Łotwie Pēteris Dzalbe.
Uroczystość prowadził deputowany Rady Miasta Rygi, zastępca przewodniczącego komisji ds. transportu Miroslavs Kodis.
Ambasador Monika Michaliszyn w swoim wystąpieniu podkreśliła, że Ita Kozakiewicz była i jest wyjątkową postacią łączącą narody polski i łotewski. Odegrała kardynalną rolę w odbudowie polskości na Łotwie po latach komunizmu. Była założycielką i pierwszym Prezesem Związku Polaków na Łotwie oraz inicjatorką i organizatorką odnowionego szkolnictwa polskiego na Łotwie. Wniosła także znaczący wkład w odzyskanie przez Łotwę niepodległości, będąc działaczką Łotewskiego Frontu Narodowego.
Ambasador zaznaczyła, że jest dumna z tego, że uczniowie szkoły im. Ity Kozakiewicz mogą kontynuować jej dziedzictwo, jakim była stała i wytężona praca na rzecz swojej społeczności i swojego kraju. Ambasador podziękowała wszystkim inicjatorom nadania ulicy nazwy Ity Kozakiewicz.
Latviešu vēlmē atjaunot savas valsts neatkarību Atmodas gados liela nozīme bija citu Latvijā dzīvojošo mazākumtautību atbalstam, un tieši šādā aspektā Itas Kozakēvičas piemiņas iemūžināšana ir svarīga. Lai šī Rīgas iela un atklātā piemiņas plāksne mūžam nes viņas vārdu! 🇱🇻 🇵🇱 pic.twitter.com/94uasiPcm2
— Vilnis Ķirsis (@VilnisKirsis) January 19, 2024
Na przełomie lat 80. Ita Kozakiewicz stała na czele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polaków na Łotwie (później Związek Polaków na Łotwie), angażowała się również w działalność Łotewskiego Frontu Ludowego. W 1990 roku zdobyła mandat do Rady Najwyższej. Z jej inicjatywy Polacy jako pierwsi wśród mniejszości narodowych opowiedzieli się za niepodległością Łotwy. W 1990 r. Kozakiewicz utonęła w Morzu Tyrreńskim. Jej miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu św. Michała w Rydze.
Ostatniej jesieni w kinach łotewskich zadebiutował film zatytułowany “Mana Briviba” (“Moja Wolność”), który opowiada historię polskiej działaczki.
Źródło: wb24.org, gov.pl/web/lotwa
Fot. X.com/VilnisKirsis