Zatrzymano byłą dziennikarkę oficjalnego portalu Kościoła katolickiego na Białorusi Catholic.by Oksanę Juczkowicz, informuje kanał telegramowy “Chrześcijańska Wizja”. Według informacji źródła, zdarzenie miało miejsce wczoraj, 23 stycznia.

Oksana Juczkowicz jest parafianką we wsi Parafianowo pod Dokszycami. Jest znana wśród mińskich katolików, gdzie organizowała liczne wydarzenia.

Przypomnijmy, że według informacji obrońców praw człowieka, 23 stycznia co najmniej 84 osoby zetknęły się z wizytami funkcjonariuszy. Niektórych z nich zatrzymano, a innych wypuszczono po przeszukaniu. Wśród zatrzymanych jest żona więźnia politycznego Mikołaja Statkiewicza, Marina Adamowicz, oraz aktywista z Witebska, Boris Chamajda.

Podaje się, że niektóre z zatrzymań są związane z projektem INeedHelpBY, który niedawno został uznany za “formację ekstremistyczną”.
Inicjatywa INeedHelpBY wspiera ofiary represji, dostarczając im produkty. W postanowieniach funkcjonariuszy KGB wymienione są zarzuty “finansowania działalności ekstremistycznej” oraz “uczestnictwa w formacji ekstremistycznej”.

Źródło: wb24.org/reform.by

Fot. dina-photo.by


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)