220 lat temu, 25 stycznia 1804 roku, w Giejstunach koło Oszmiany, przyszedł na świat Antoni Edward Odyniec – postać niezwykle ważna dla polskiej literatury i historii. Jego życie i twórczość stanowią barwny rozdział w annałach polskiej kultury.
Odyniec, syn Tadeusza i Teresy z Gnatowskich, po ukończeniu szkoły bazyliańskiej, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wileńskim. To tam, wśród intelektualnej elity, dołączył do Towarzystwa Filaretów i nawiązał kluczowe znajomości, które ukształtowały jego późniejszą drogę życiową. W 1821 roku spotkał Adama Mickiewicza, z którym związała go głęboka przyjaźń i współpraca.
Odyniec zasłynął jako poeta, pamiętnikarz i tłumacz. Jego najbardziej znane dzieło, „Pieśń Filaretów”, napisane w 1824 roku, stało się manifestem młodego pokolenia intelektualistów dążących do odrodzenia narodowego. Wkrótce potem, jego pierwszy zbiór utworów, opublikowany w 1825 roku, przyniósł mu sławę i uznanie.
Jego życie było podróżą – dosłownie i w przenośni. Odyniec mieszkał w Warszawie, Dreźnie, podróżował z Mickiewiczem po Europie, a swoje wrażenia z podróży zawarł w „Listach z podróży”. Te barwne opowieści stały się cennym świadectwem epoki.
Polecamy również: 227 lat temu urodził się Jan Czeczot – wybitny kresowy poeta, patriota, romantyk
W latach 1837-1866 Odyniec wrócił do Wilna, gdzie pracował nad „Encyklopedią Powszechną” Glücksberga i współtworzył „Kurier Wileński”. Nie zaniedbał także swojej pasji – tłumaczenia, pisania artykułów, wierszy i dramatów, wśród których znalazły się „Felicyta” i „Barbara Radziwiłłówna”.
W 1866 roku Odyniec przeniósł się do Warszawy, gdzie wydał swoje „Listy z podróży” oraz „Wspomnienia z przeszłości, opowiadane Deotymie”. Tam też zakończył swój żywot i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.
Polecamy również: 200 lat temu urodził się Władysław Syrokomla, jeden z najważniejszych poetów kresowego romantyzmu
Wb24.org na podst. paryskiesalonyromantykow.pl, wikipedia.org
Fot. Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej (Polona.pl, wikimedia)