Znaleziono archiwalne zdjęcie ołtarzowego obrazu z mińskiego Czerwonego Kościoła, do którego szkice robił polski artysta Józef Smoliński – poinformował kanał w Telegramie “Spadczyna”.

Kościół został zaprojektowany w stylistyce różniącej się od szkiców Smolińskiego. Wszystkie ściany i sklepienia części ołtarzowej, nawy głównej i transeptu były pokryte charakterystycznymi, ornamentowymi polichromiami w stylu secesyjnym, które jeszcze do niedawna można było oglądać. To wywołało wątpliwości, czy szkice Smolińskiego zostały faktycznie wykonane na potrzeby malowideł ołtarzowych.

Przeglądając stare fotografie kościoła, odkryto, że szkice Smolińskiego zostały wykonane z myślą o obrazie znajdującym się przy bocznym ołtarzu, umieszczonym na końcu lewej nawy. Obraz ten został zidentyfikowany na zdjęciu z 1918 roku.

fot. t.me/spadczyna/9670

Ten konkretny obraz jest znany z literatury oraz wspomnień mieszkańców. W 1923 roku kościół został obrabowany przez bolszewików, ale ostatecznie został zamknięty dopiero w 1932 roku. Obraz, zabrany do muzeum, sprawiał Sowietom kłopoty, ponieważ ludzie przed nim się modlili. Z tego powodu obraz musiano schować na strych.

Podczas niemieckiej okupacji wiernym pozwolono na odprawianie nabożeństw we wszystkich świątyniach, które wcześniej zostały im odebrane. Z Muzeum Historycznego przekazano do kościoła obraz w stylu secesyjnym, który niegdyś się tam znajdował: obraz Matki Bożej z widokiem Mińska z kościołem i dziećmi znanego ziemianina i działacza społecznego Edwarda Woyniłłowicza.

Trudno jest powiedzieć, co działo się z kościołem i obrazem w tym czasie, oraz co stało się z dziełem sztuki po wkroczeniu do białoruskiej stolicy Sowietów.

Polecamy również: Szkice polskiego artysty, który malował dla Czerwonego Kościoła, trafiły na aukcję w Niemczech 

Źródło: wb24.org, t.me/spadczyna/9670


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)