94 lata temu we Lwowie zmarł Benedykt Dybowski – światowej sławy naukowiec i podróżnik, nazywany przez ludy całej Syberii Dobrym Białym Bogiem. Ten wybitny polski przyrodnik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, przeszedł niezwykłą drogę życia, którą zaznaczyło 12-letnie zesłanie na Syberię. Tamtejszy okres nie tylko na zawsze zmienił jego postrzeganie tego odległego regionu, ale również przyniósł światu cenne odkrycia i badania, które przyczyniły się do głębszego zrozumienia tamtejszej przyrody i ekosystemów.

Benedykt Dybowski, urodzony 12 maja 1833 roku w Adamarynie pod Mołodecznem, był znaczącą postacią w dziedzinie zoologii, szczególnie ichtiologii i limnologii. Jego edukacja rozpoczęła się w gimnazjum w Mińsku Litewskim, po czym kontynuował studia przyrodnicze i medyczne na uniwersytecie w Dorpacie, gdzie specjalizował się w zoologii i napisał swoją pierwszą pracę naukową. Dybowski kontynuował edukację we Wrocławiu i Berlinie, gdzie zainteresował się pszczelarstwem pod wpływem Jana Dzierżonia.

Panorama wsi w której urodził się Dybowski (1914)

Benedykt Dybowski ok. 1863 r. (fot. Biblioteka Narodowa)

Jego działalność patriotyczna i udział w powstaniu styczniowym doprowadziły do zesłania na Syberię, gdzie pomimo surowych warunków kontynuował prace przyrodnicze, zwłaszcza nad jeziorem Bajkał. Te badania przyczyniły się do rozwoju limnologii. Dybowski sklasyfikował setki nowych gatunków fauny i flory, a także odkrył podział jeziora Bajkał na basen wschodni i zachodni. Badał także inne obszary Syberii, co przyniosło mu uznanie i umożliwiło powrót do ojczyzny.

Benedykt Dybowski na zesłaniu (około 1866–1868)

Dom Benedykta Dybowskiego w Kułtuku (1926)

Po powrocie do Polski Dybowski objął katedrę zoologii na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie pracował do 1906 roku, angażując się w działalność dydaktyczną i społeczną. Był pionierem darwinizmu w Polsce i członkiem wielu towarzystw naukowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dybowski opublikował ponad 350 prac, z czego około 60 dotyczyło Syberii i Dalekiego Wschodu. Zmarł w nocy z 30 na 31 stycznia 1930 roku we Lwowie.

Polecamy również: 135 lat temu zmarł Ignacy Domeyko – Polak spod Nowogródka, który został bohaterem narodowym w Chile 

Zdjęcie główne: etnomuzeum.eu/priroda.club


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)