Na dzisiejszym posiedzeniu rząd Litwy zatwierdził propozycję Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraju o przedłużeniu obowiązywania ustawy o ograniczeniach dla obywateli Rosji i Białorusi o kolejny rok. Jednocześnie nowy projekt ustawy zawiera przepisy dotyczące zaostrzenia kontroli granicznej w stosunku do Białorusinów.

Jak informuje litewski publiczny nadawca LRT, Białorusini wjeżdżający na Litwę na wizie Schengen będą poddawani dodatkowej ocenie i kontroli. Taki porządek już obowiązuje wobec obywateli Rosji.

Ponadto ograniczenia dotyczące zakupu nieruchomości, które już obowiązują w stosunku do Rosjan, będą również stosowane do osób prawnych, których beneficjentami są obywatele Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, zgodnie z obowiązującym prawem, Rosjanie i Białorusini są ograniczeni w możliwości otrzymania litewskich wiz i statusu elektronicznego rezydenta, ale obywatele Rosji są dodatkowo ograniczeni w możliwości przyjazdu na Litwę i nabywania nieruchomości, a ich wnioski o pozwolenie na pobyt na Litwie również tymczasowo nie są przyjmowane. Proponuje się przedłużenie obowiązywania ustawy do 2 maja 2025 roku.

Niektórzy litewscy politycy, w tym prezydent Gitanas Nausėda, opowiadają się za całkowitym zrównaniem ograniczeń dla Białorusinów i Rosjan. Jednakże to stanowisko nie znalazło poparcia w Sejmie w zeszłym roku. Niedawno przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa narodowego Laurynas Kasčiūnas wraz z dwoma innymi deputowanymi-konserwatystami złożyli projekt ustawy przewidujący ograniczenia w wydawaniu zezwoleń na pobyt dla nowo przybyłych Białorusinów, a także inne środki. Kasčiūnas później przyznał, że jego inicjatywa mało prawdopodobnie zdobędzie w parlamencie wymaganą większość głosów.

Źródło: wb24.org/lrt.lt

Fot. Delfi/Domantas Pipas

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)