18 grudnia 2023 roku Watykan wydał deklarację, która otwiera możliwość udzielania błogosławieństw parom jednopłciowym, ale bez jakiejkolwiek rytualizacji lub “stwarzania wrażenia małżeństwa”. Jednakże, z oświadczenia Konferencji Katolickich Biskupów na Białorusi na temat tej deklaracji, wydanego 1 lutego, wynika, że nie będzie to miało zastosowania na Białorusi.

Konferencja Katolickich Biskupów na Białorusi zauważa, że deklaracja “Fiducia Supplicans”, wydana 18 grudnia 2023 roku, “ponownie potwierdza brak zmian w tradycyjnym nauczaniu katolickim o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety oraz brak jakiegokolwiek ‘pozwolenia’ czy ‘błogosławieństwa’ dla związków jednopłciowych, czy jakiegokolwiek innego życia w grzechu”, ale równocześnie “umożliwia udzielanie błogosławieństw poza liturgią nieregularnym lub jednopłciowym parom”.

Pomimo tego,

“Kościół Katolicki na Białorusi nie zamierza wprowadzać do praktyki możliwości udzielania błogosławieństw parom żyjącym w nieregularnym związku i parom jednopłciowym, jak proponuje deklaracja”.

Według tego komunikatu księżom i diakonom

“zawsze należy unikać udzielania błogosławieństw parom żyjącym w tak zwanych związkach cywilnych, jak również tym, którzy żyją w kanonicznie nieważnych małżeństwach lub w związkach jednopłciowych. Takie błogosławieństwo może być przez innych wiernych odbierane jako akceptacja grzechu”.

“Jednocześnie z empatią i szacunkiem towarzyszymy naszym braciom i siostrom żyjącym w wyjątkowych sytuacjach, i jesteśmy gotowi pomagać im w zdobyciu głębszego zrozumienia woli Bożej na ich życiowej drodze do Chrystusa i świętości” – podkreślają katoliccy biskupi.

Źródło: wb24.org/catholic.by

Fot. catholic.by


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)