Na Litwie proponuje się zamknięcie przejść granicznych Ławaryszki i Rajgród na granicy z Białorusią (po białoruskiej stronie – Kotłówka i Przewałka). Z taką inicjatywą wystąpiła Komisja Bezpieczeństwa Narodowego, podaje litewski publiczny nadawca LRT.

W ubiegłym roku taką propozycję wysunęła minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė po tym, jak na tle przybycia do Białorusi rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zamknięto przejścia graniczne Szumsk i Twerecz. Wówczas przeciw tej inicjatywie wypowiedział się prezydent Litwy, Gitanas Nausėda.

6 lutego Komisja Bezpieczeństwa Narodowego powróciła do tej propozycji. Komisja zaleciła również wprowadzenie zakazu wysiadania i wsiadania pasażerów na przejściu granicznym kolejowym na stacji Kiena oraz zmniejszenie liczby zezwoleń wydawanych białoruskim i litewskim przewoźnikom pasażerskim.

Według słów szefa Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Vilmantasa Vitkauskasa przepływ obywateli białoruskich przez granicę litewską ostatnio wzrósł o półtora raza. Zaproponował on przeprowadzanie bardziej szczegółowych kontroli osób, pojazdów i towarów.

Obecnie na granicy białorusko-litewskiej funkcjonują cztery przejścia graniczne.

Źródło: wb24.org/lrt.lt

fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)