Według kanału Telegram “Spadczyna”, w Brześciu na polecenie miejscowych władz zburzono zabytkowy budynek w stylu polskiego modernizmu. Jak wielokrotnie podkreślał kanał, wykluczenie obiektu z rejestru zabytków jest niemożliwe drogą prawną z powodu warunku “niemożności naukowej restauracji”, który nie może być spełniony, gdy istnieją choćby fotografie budynku.

W przypadku jednego z obiektów, którego wykluczenie redaktorzy kanału próbowali bezskutecznie zakwestionować w prokuraturze, wszystko potwierdziły osoby bezpośrednio zaangażowane w proces niszczenia zabytku.

Chodzi o dom wybudowany w okresie międzywojennym w stylu modernizmu polskiego przy ulicy Budionnego 5 w Brześciu, który został wykreślony z listy i zburzony, aby zrobić miejsce na parking dla najbrzydszego budynku na Białorusi – Brzeskiego Teatru Lalek.

“Przy okazji przygotowań do jubileuszu Brześcia zniszczono historyczny dom przy ulicy Budionnego.

Wykorzystując różne narzędzia, został on skreślony z rejestru zabytków, a urzędnicy obwodowej administracji uzasadniali, dlaczego było to konieczne” – donosił kanał.

“Trzeba było wykonać to polecenie. Jako specjalista rozumiałem, że nie ma podstaw do wykluczenia domu [z rejestru zabytków]. Wstydzę się. To było niewłaściwe i jako urzędnicy przyłożyliśmy do tego rękę” – przyznaje były zastępca szefa działu koordynacji działalności organizacji kulturalnych w Wydziale Kultury Brzeskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego, Artiom Bruchan.

Źródło: wb24.org, t.me/spadczyna/9965

Fot. telegram/spadczyna

Reżim niszczy zabytki związane z Powstaniem Styczniowym

Reżim niszczy polskie zabytki. Zrujnowano budynki dawnej rezydencji szlacheckiej pod Nieświeżem

„Nowy 1939 rok, tyle że jeszcze nie mogą dosięgnąć właściciela majątku”. Biznesmenowi zabrano zabytkowy polski dwór


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)